Pajączki naczyniowe i żylaki

Pajączki naczyniowe, czyli rozszerzone i popękane drobne naczynia krwionośne stanowią problem u dużej grupy osób, głównie kobiet. Ich powstawanie zależy od wielu czynników. Są wśród nich zaburzenia hormonalne, takie jak menopauza, czynniki emocjonalne, a także narażanie skóry na duże wahania temperatur, np. z jednej strony mróz czy wiatr, a z drugiej strony zbyt intensywne opalanie się. Zdarza się również, że czynnikiem wywołującym powstanie pajączków naczyniowych jest ciąża, która zaburza odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Miejscem, w którym często zlokalizowane są poszerzenia naczyń jest skóra na nogach, głównie na udach.

Czasami pajączki towarzyszą żylakom. Żylaki kończyn dolnych szczególnie nasilają się w czasie upałów. Pomocna jest w tym przypadku suplementacja surowcami zielarskimi usprawniającymi krążenie krwi w naczyniach włosowatych i żylnych. Szczególnie dobre efekty obserwuje się po stosowaniu ekstraktów z nasienia kasztanowca, liścia miłorzębu japońskiego, a zewnętrznie także oczaru wirginijskiego, olejku cytrysowego i lawendowego. Można te suplementy stosować zarówno doustnie oraz jako dodatki do kremów.

Najczęstsze postępowanie to stosowanie: Venobon 1-2 × dziennie 1 kapsułka + Venobon krem zewnętrznie 1-2 × dziennie.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »