Życie bez pęcherzyka żółciowego

Prawidłowe trawienie jest warunkiem zachowania zdrowia, zatem utrzymanie integralności przewodu pokarmowego jest rzeczą ważną. Istotnym elementem układu pokarmowego jest pęcherzyk żółciowy, zwany czasami woreczkiem żółciowym. Jego usunięcie z powodu kamicy wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Pęcherzyk żółciowy to miejsce, w którym gromadzi się żółć produkowana przez wątrobę. Jest on więc swoistym dozownikiem żółci, rodzajem „strzykawki”, która wstrzykuje tę substancję w odpowiednim momencie do przewodu pokarmowego.

Konsekwencją usunięcia pęcherzyka żółciowego jest m.in. to, że tracimy „dozownik żółci”. Żółć bez pęcherzyka spływa do dwunastnicy, ale odbywa się to w dużej mierze w sposób ciągły i nieregulowany. Można by to porównać do stale cieknącego kranu. Zatem w sytuacji, kiedy potrzebujemy większej ilości żółci, bo np. trawimy tłuste potrawy, jest jej zbyt mało, a gdy z kolei nie ma takiej potrzeby, bo niczego nie trawimy, albo spożywamy węglowodany, jest jej za dużo. Żółć spływająca bezpośrednio z wątroby do dwunastnicy jest „gorszej jakości”, bo nie jest zagęszczona (żółć ulega zagęszczeniu w pęcherzyku, którego brakuje). Brak obecności żółci w procesie trawienia to m.in. zaburzenie w trawieniu tłuszczów, a w konsekwencji pogorszenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K.

Konsekwencją upośledzonego trawienia, które ma miejsce po usunięciu pęcherzyka żółciowego są różnego rodzaju dolegliwości. To między innymi uczucie wzdęć, zaparć, czasami bólów głowy oraz większa skłonność do tycia. W takim przypadku należy stosować zioła, które poprawią proces trawienia i perystaltykę jelit. Doskonale nadają się do tego krople ziołowe Gastrobonisol. Preparat o takiej recepturze można stosować zarówno doraźnie, jedna do dwóch łyżeczek na pół szklanki wody w trakcie pojawienia się dolegliwości. U osób cierpiących na częste uczucie dyskomfortu można stosować regularnie przed posiłkami ciężkostrawnymi, jedna do dwóch łyżeczek na pół szklanki wody.

Osoby, które nie posiadają już pęcherzyka żółciowego mogą doświadczyć także innych dolegliwości, takich jak uczucie bólu, pieczenia w nadbrzuszu, co jest konsekwencją cofania się żółci z dwunastnicy do żołądka, a konkretnie do jego części zwanej odźwiernikiem. Żółć może cofać się nawet do przełyku, wówczas pacjentom dokucza odczucie gorzkiego odbijania się. Żółć obecna w żołądku i w przełyku jest źródłem stanu zapalnego. Dlatego też, aby złagodzić dolegliwości należy stosować zioła o własnościach przeciwzapalnych. Recepturą ziołową, która tak działa jest Gastrobonisan.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »