Działalność charytatywna firmy
Sierpień 2019
Dorota Błecha i Krzysztof Błecha wyjeżdżają do Iraku jako wolontariusze Fundacji Pomocy Dzieciom, by na miejscu rozpoznać sytuację i problemy rodzin Jazydów koczujących w górskich obozowiskach, dokąd uciekli kilka lat temu przed terrorystami z ISIS. Towarzyszą im Bartosz Rutkowski i Andrzej Ochał z Fundacji „Orla Straż”.
Czerwiec 2019
Na początku czerwca fala pożarów nawiedziła Sindżar w Iraku – ojczyznę Jazydów. W płomieniach stanęły tysiące hektarów pól uprawnych znajdujących się w bardzo bliskim sąsiedztwie zabudowań gospodarczych oraz domów. W Sindżarze nie ma jednostek straży pożarnej, więc mieszkańcy samodzielnie walczyli ze skrajnie niebezpiecznym żywiołem.
Ogień pochłonął użytki. Zginęły zwierzęta hodowlane. Rolnicy stracili dorobek życia. “Orla Straż” i Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca apelują o pomoc dla ofiar pożaru.
Są także dobre wieści. W Sindżarze powstał pierwszy tunel foliowy, który umożliwi rodzinie jazydzkiej uprawę warzyw i owoców, a w konsekwencji samodzielne utrzymanie. Ziemia w Iraku jest bardzo żyzna.
14 czerwca 2019 roku w Żywcu odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej – tradycyjnie wpisana w obchody Dni Żywca. Podczas sesji 13 osób i 6 instytucji zostało wpisanych do Złotej Księgi Miasta Żywca. Złotymi zgłoskami zapisano również nazwiska Renaty i Krzysztofa Błechów z Fundacji Pomocy Dzieciom.
Maj 2019
Projekt “Orlej Straży” – “Dobra praca” – przynosi pierwsze sukcesy. Mamy w tym swój udział. Na początku maja zostaje uruchomiona dystrybucja sprzętu medycznego dla miejskich przychodni w dolinie Niniwy.
Kwiecień 2019
Do wyzwolonych z rąk terrorystów islamskich miejscowości irackich, na przełomie 2016 i 2017 roku, wracają przesiedleńcy. Zastają ruiny. Ich domy, sklepy, warsztaty zostały obrócone w gruz. Od trzech lat pomagamy im w powrocie do normalnego życia. Nie można jednak bez końca dawać ludziom jedzenia czy wody, nie dając nadziei. – Realizacji tej idei służy właśnie projekt “Dobra praca“. – Dając przysłowiową ‘wędkę’, dajemy ludziom nadzieję, że wkrótce wrócą do normalnego życia o własnych siłach.
Srebrne Krzyże Zasługi dla Państwa Błechów za niesienie pomocy humanitarnej poza granicami naszego kraju
“Orla Straż” – z naszą pomocą – odbudowuje miejsca pracy: gabinety lekarskie, warsztaty, sklepy. Wyposaża firmy i zakłady w narzędzia, dzięki którym ludzie sami zarabiają na chleb i odbudowują przestrzeń publiczną i własne domy…
Marzec 2019
Zakup zwierząt hodowlanych dla 80 rodzin jazydzkich przez “Orlą Straż” przyniósł wymierne korzyści. Nie dość, że zostały zabezpieczone podstawowe potrzeby ludzkie, a dieta urozmaicona w jajka, mleko, sery, czy jogurty, to można mówić o pewnym sukcesie terapeutycznym.
Styczeń – luty 2019
Nowy rok, a zatem i nowe projekty charytatywne. Wciąż finansowane są zabiegi medyczne i zakup zwierząt hodowlanych. Fundacja “Orla Straż” przy wsparciu Fundacji Pomocy Dzieciom z Żywca pomaga sukcesywnie odbudowywać zakład po zakładzie, sklep po sklepie. Wyposażać je w niezbędne narzędzia i wyposażenie.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20182018
Grudzień 2018
Projekt zakupu inwentarza dla rodzin przesiedleńców jest kontynuowany. Trzeba jednak odbudować miasta, by ludzie mogli wrócić do normalnego życia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie determinacja jego mieszkańców oraz wsparcie z zewnątrz. Ważnym jego składnikiem jest pomoc Polaków. Za naszym pośrednictwem dociera ona bezpośrednio do potrzebujących. W irackim Karakusz, w dolinie Niniwy, pomogliśmy odbudować szkołę i kościół.
Listopad 2018
W listopadzie drastycznie spadają temperatury w Iraku. Rozpoczyna się zima. To ciężki okres dla rodzin przesiedleńców. Dzięki dofinansowaniu z Departamentu Pomocy Humanitarnej polskiego rządu kierowanym przez min. Beatę Kempę – Bartosz Rutkowski z Fundacji “Orla Straż” mógł zakupić dla nich żywy inwentarz – owce, kozy i kury. Bonimed również pomagał w tym projekcie.
Październik 2018
Zawsze, gdy ktoś z najbliższych zachoruje odbija się to na całej rodzinie. W obozach dla przesiedleńców oraz w wyzwolonych miejscowościach są tysiące osób, które potrzebują operacji i zabiegów medycznych. Opieka lekarska jest w większości płatna a rodzin dotkniętych niedawną wojną po prostu nie stać na taki wydatek.
Takim rodzinom, za pośrednictwem Fundacji “Orla Straż”, również staramy się pomóc.
Sierpień – Wrzesień 2018
Dzieci w Iraku muszą być objęte specjalną troską. Staramy się wspierać je zarówno w okresie wakacji, jak i w czasie nauki w szkole. Pomogliśmy zorganizować dla nich półkolonie z dodatkowymi zajęciami i wycieczkami na basen i zajęcia sportowe.
Wsparliśmy także zakup pomocy szkolnych jak tablice, materiały biurowe, drukarki czy środki czystości.
Wrzesień 2018
Firma Bonimed zakupiła 50 materacy dla najbardziej potrzebujących rodzin w Doume w Kamerunie.
Sierpień 2018
Ofiary terroryzmu islamskiego, jakimi bez wątpienia są Jazydzi, wymagają bardziej trwałych niż namioty siedzib. Dlatego w ramach projektu MAREMA wspieranego finansowo przez BONIMED budowane są domy dla rodzin jazydzkich. Pierwszy z nich powstał już w Sindżarze, ojczyźnie Jazydów.
Majowa burza i towarzysząca jej ulewa, nawiedziły region Gór Sindżar oraz okolice obozu dla przesiedleńców i uchodźców w Khanke (Iracki Kurdystan). Trwająca trzy godziny nawałnica zamieniła górskie stoki w rwącą rzekę. To wielka tragedia dla tysięcy rodzin, które od ponad trzech lat mieszkają na zboczach gór i w obozach. Uszli przed losem zgotowanym im przez terrorystów z ISIS, ale los wciąż nie jest dla nich łaskawy. Cały ich skromny dobytek w mgnieniu oka zabrał żywioł.
Lipiec 2018
BONIMED wspiera odbudowę namiotów i tymczasowych budynków dla przesiedleńców z obozów. Prace, w pocie czoła, wykonują miejscowi budowlańcy. Już wkrótce zamierzamy wesprzeć budowę kolejnych domków.
MAJ 2018
BONIMED pomaga również rodzinom chrześcijańskim w Teleskof, gdzie jeszcze niedawno przebiegała linia frontu z ISIS, a wyludnione miasto patrolowały jednostki Peszmergi. Powoli wraca tu normalne życie.
Miejscowość Telskoff zaludnia się, odradza się życie chrześcijańskie, remontowane są miejsca kultu. Młodzież może wrócić do normalnego życia.
Firma BONIMED wsparła majową wyprawę przedstawicieli Fundacji Pomocy Dzieciom z Żywca i Orlej Straży do Iraku, której celem była dokumentacja filmowa i fotograficzna. Przygotowujemy wystawę prac fotograficznych, będących rezultatem pracy naszego operatora w obozach dla uchodźców i przesiedleńców w Irackim Kurdystanie oraz Telskoff.
Przywracamy nadzieję
Od września 2017 roku prowadzimy projekt Przywracamy nadzieję, który ma przywrócić sens i cel życia samotnym kobietom jazydzkim wyswobodzonym z rąk Państwa Islamskiego. Współfinansujemy kursy zawodowe (do tej pory odbyły się trzy), warsztaty kroju i szycia oraz opiekę nad dziećmi kobiet. Obecnie przygotowujemy trzeci kurs zawodowy. W czasie trwania kursu kobiety i dzieci dowożone są na zajęcia. Mają też zapewnione wyżywienie. Kobiety uczą się zawodu, a dzieci podstaw angielskiego. Mają też czas na zabawę. To, naszym zdaniem, recepta na poprawę sytuacji ekonomicznej, ale też psychicznej tych kobiet, które nie radzą sobie ze wspomnieniami doznanego bólu i upokorzeń.
W maju 2018 r. przekazaliśmy środki na otwarcie pierwszego sklepu, gdzie sprzedawane są wyroby konfekcyjne Jazydek. Planujemy również ich sprzedaż w Europie.
Kwiecień 2018
Centrum OurBridge w Khanke to projekt, który wspieramy we wsi Khanke, w Irackim Kurdystanie. Niemiecka fundacja OurBridge założona przez Jazydów, którzy wyemigrowali do Niemiec, wybudowała w Khanke centrum opieki nad wdowami i sierotami. Zabrakło jednak pieniędzy na dokończenie projektu. Dzięki pomocy z Polski, prowadzoną przez Orlą Straż, udało się do budynku doprowadzić nie tylko wodę, ale też odtworzyć linie energetyczną. Obecnie, w ośrodku OurBridge prowadzona jest edukacja dla dzieci i kursy dla kobiet z obozów. Firma BONIMED wsparła zakup autobusu dowożącego dzieci, kobiety i opiekunów do ośrodka.
Ośrodek OurBridge działa w oparciu o wcześniej sprawdzone rozwiązania. Warto zaznaczyć, że pomoc dla kobiet i dzieci wyzwolonych z rąk terrorystów została uznana przez ambasadora Iraku w Polsce za jeden z najważniejszych problemów humanitarnych przed jakim stoi jego kraj.
W ośrodku OurBridge mieszka 5 rodzin ocalonych z niewoli (6 kobiet i 25 dzieci). Centrum jest zbudowane solidnie i dobrze wyposażone. Dodatkowo, ośrodek posiada dużą kuchnię, gdzie kobiety mogą wspólnie gotować dzieciom posiłki. Te projekty również zostały wsparte przez BONIMED.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20172017
Listopad 2017
Nasza pomoc, od samego początku, docierała do chrześcijan zamieszkałych na równinie Niniwy. Obszar ten jest podzielony pomiędzy Autonomiczny Region Kurdystanu i Irak. Początkowo, w czerwcu 2016 roku, skupiliśmy się na pomocy rodzinom legalnych ochotniczych jednostek wojskowych chroniących ludność cywilną. Kupowaliśmy paczki żywnościowe i ubrania dla dzieci żołnierzy, płaciliśmy zaległe czynsze (żołnierze przez wiele miesięcy nie otrzymywali żołdu).
Aktualnie skupiamy się na zbieraniu funduszy dla rodzin chrześcijańskich chcących powrócić do Karakusz i Teleskoff w Iraku. Projekt Umożliwiamy chrześcijanom powrót do domu polega na odtworzeniu sklepów, warsztatów pracy i punktów usługowych, poprzez zakup koniecznych narzędzi i niezbędnego wyposażenia. Wsparliśmy m.in. warsztat ślusarski, spawalniczy i gabinet lekarski.
Październik 2017
KAMERUN. Przedszkole w Kameunie prowadzone przez Siostry Pallotynki w którym edukuje się obecnie 206 dzieci, otrzymało od Bonimed dofinansowanie na zakup podręczników, zeszytów i kredek. Te pomoce dydaktyczne pomogą maluszkom przygotować się do dalszej edukacji, a przede wszystkim rozwinąć zainteresowania i pasje.
Wrzesień 2017
Bonimed aktywnie wspiera realizacje projektów charytatywnych “Orlej Straży”:
I. „Powrót do domu” to projekt, którego celem jest zebranie funduszy na powrót rodzin chrześcijańskich do miasta Karakusz w Iraku. Projekt polega na odtworzeniu sklepów, warsztatów pracy i punktów usługowych, poprzez zakup koniecznych narzędzi i niezbędnego wyposażenia.
II. „Przywrócić nadzieję” to projekt, który ma przywrócić sens i cel życia samotnym kobietom jazydzkim wyswobodzonym z rąk Państwa Islamskiego. W ramach projektu prowadzone są:
- Kursy zawodowe, warsztaty kroju i szycia dla 24 Jazydek.
- Opieka nad dziećmi kobiet z wykorzystaniem filmów i pomocy naukowych do nauki jęz. angielskiego.
Sierpień 2017
III. „Patrząc w przyszłość” to projekt, który polega na wyposażaniu 5 szkół w miejscowości Teleskuff (północny Irak) w niezbędne pomoce edukacyjne.
Lipiec 2017
IV. „Strażnicy” to projekt skierowany do żołnierzy. W kraju, gdzie nie ma policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, strzegą ludności cywilnej i pomagają w codziennym życiu. Jednostkom wojskowo-policyjnym organizujemy profesjonalne szkolenia medyczne, oraz zakupujemy apteczki i wkłady medyczne.
Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnych stronach „Orlej Straży”:
www.orlastraz.org i https://www.facebook.com/orlastraz/
https://www.facebook.com/PomocOfiaromTerrorystowIslamskich/.
Luty 2017
Wspólna akcja Fundacji Orla Straż, Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu oraz Fundacji Estera – “Zbiórka na remont i wyposażenie szkoły w Alkusz“.
Alkusz to niewielkie miasto (kilkanaście tysięcy mieszkańców) znajdujące się niespełna 50 kilometrów na północ od Mosulu. Ten ważny ośrodek chrześcijan – Asyryjczyków, nigdy nie został zajęty przez terrorystów z Daesh (ISIS). Stał się więc tymczasowym domem dla wielu uciekinierów z terenów objętych wojną. U stóp starożytnego klasztoru Rabbana Hormizda znaleźli możliwość bezpiecznego życia na wygnaniu. Znajduje się tam również prowadzony przez księży przyklasztorny sierociniec św. Józefa.
Szkoła posiada dziewięć sal lekcyjnych. W tej chwili jednak jest zniszczona i nie nadaje się do dalszego użytku. Wymaga gruntownego remontu zarówno sal lekcyjnych, jak również toalet, kuchni i pomieszczeń dla nauczycieli. Brakuje nawet ławek i tablic, czy jakiegokolwiek sprzętu multimedialnego, ksera, materiałów edukacyjnych i piśmienniczych dla dzieci. Żołnierze przesłali nam listę potrzebnych rzeczy, którą zamieszczamy poniżej.
Szacunkowy koszt samego remontu to 2500USD, czyli ponad 10000PLN. Pokryje on odnowienie sal, drobne naprawy i kupno ksera. W miarę możliwości będziemy pomagać w kupnie kolejnych rzeczy, od środków czystości do tablic lekcyjnych. W naszym imieniu działać będzie na miejscu chrześcijańska organizacja charytatywna ATRI pilnująca prac i rozdysponowania przekazanych środków.
Dzięki tej konkretnej inicjatywie, możemy pomóc i dać wiele radości dzieciom, których życie od dwóch lat determinowane jest przez wojnę z terrorystami.
Dziękujemy także za pomoc i wspólne akcje Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu i Fundacji Estera.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20162016
Grudzień 2016
15 lat działalności charytatywnej firmy Bonimed
Misją naszej firmy oprócz produkowania doskonałych preparatów ziołowych jest również pomoc potrzebującym dzieciom. Wyrazem tego było powołanie w 1998 r. Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu.
Paczki bożonarodzeniowe dla Ukrainy
Dla takiej radości WARTO pomagać!!!
W środę i czwartek dwoma samochodami wypełnionymi po brzegi darami świątecznymi Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca wyruszyła w daleką podróż – do dzieci na Ukrainę.
Pierwsza dwuosobowa “załoga” wyruszyła w podróż środę. Dotarłyśmy w środku nocy do Gródka, gdzie czekały na nas siostry Pallotynki Danuta i Katarzyna. Tam Siostry zapoznały nas ze swoją działalnością na rzecz lokalnej ludności pochodzenia polskiego, a zwłaszcza dzieci przychodzących do parafialnej świetlicy gdzie uczą się języka polskiego i poznają kulturę, zwyczaje i historię kraju swoich babć i dziadków. Na drugi dzień pięcioosobowa grupa przedstawicieli fundacji również dojechała do sióstr, gdzie pozostawiła kilka paczek z książkami, materiałami plastycznymi i słodyczami dla dzieciaków ze świetlicy i do późna w nocy pakowała prezenty dla dziewczynek, które czekały w Tarnopolu.
Listopad 2016
Zapraszamy na relację filmową z konferencji Bartosza Rutkowskiego, założyciela OrlejStraży, która miała miejsce w siedzibie Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu, w listopadzie 2016 r.
Bartosz Rutkowski przyjechał na zaproszenie Krzysztofa Błechy, współorganizatora akcji #PomocyOfiaromTerrorystówIslamskich.
Październik 2016
Dzięki hojności firmy Bonimed Bartosz Rutkowski wyjechał do Irackiego Kurdystanu by przekazać pomoc humanitarną, w tym profesjonalnie wyposażone apteczki i plecaki medyczne dla żołnierzy chrześcijańskich walczących przeciw Daesh (ISIS).
Miło nam również poinformować, że informacja o tym jest pierwszą zamieszczoną na naszym nowopowstałym blogu. Znajdują się tam również zdjęcia apteczek, plecaków i materiałów medycznych, które przekazujemy żołnierzom.
Zachęcamy do odwiedzenia bloga i obserwowania go w przyszłości.
http://www.orlastraz.org/dostarczamy-sprzet-medyczny-dla-z…/
Wrzesień 2016
Kolejna nasza misja pomocowa objęła przedszkole katolickie w Kamerunie. Nasze wsparcie finansowe pozwoliło na zakup podręczników i zeszytów (do tej pory dzieci uczyły się pisać na tabliczkach), co sprawiło wielką radość zarówno dzieciom jak również nauczycielom w tej placówce.
Zachęcamy do lektury artykułu z Naszego Dziennika na temat naszej bieżącej działalności pomocowej.
Lipiec 2016
Podsumowanie akcji charytatywnej w północnym Iraku 17.06-24.06.2016
Misja pomocowa Fundacji Pomocy Dzieciom z Żywca, Orlej Straży z Bojana k/Gdyni oraz Fundacji Estera z Warszawy zakończyła się pełnym sukcesem.
Bonimed był głównym sponsorem tej akcji. Udało się wesprzeć 85 rodzin uchodźców w tym najbardziej dotkniętych konfliktem zbrojnym i biedą – Jazydów. Poza ludnością jazydzką głównymi beneficjentami pomocy były rodziny żołnierzy chrześcijańskich, zwłaszcza tych, którzy zostali ranni walkach z terrorystami islamskimi. Wsparcie finansowe zostało przeznaczone na zakup żywności, leków, środków higienicznych i zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Zostały również podpisane trzy umowy z organizacjami charytatywnymi działającymi na miejscu. Jedną z nich jest Jazydzka Organizacja Praw Człowieka, która dzięki naszej pomocy będzie wspierać sukcesywnie kolejne rodziny znajdujące się w potrzebie, zwłaszcza sieroty i samotne matki z dziećmi.
Pozostawiliśmy także wsparcie finansowe na prowadzenie bieżącej działalności charytatywnej w szczególności dla rodzin, które znajdują się w tragicznej sytuacji materialno-bytowej na skutek tego, iż zostali zmuszeni do wykupienia z niewoli islamistów członków swoich rodzin.
Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o odwagę i wsparcie finansowe w naszej misji pomocowej, gdyż potrzeby ludności z tego regionu przerosły nasze oczekiwania i możliwości, a nasi przedstawiciele byli zszokowani poziomem biedy jaki zastali na miejscu.
To był nasz pierwszy, ale nie ostatni pobyt w celu niesienia pomocy humanitarnej. Planujemy kolejne wyjazdy podczas których będziemy prowadzić intensywne akcje charytatywne. Zyskaliśmy wdzięczność i zaufanie miejscowej ludności co jeszcze bardziej nas motywuje do działania i przekonuje, że to co robimy jest słuszne i niezbędne.
Proszę pamiętać, że mogą Państwo wspierać nasze działania przekazując dowolną kwotę na konto Fundacji Pomocy Dzieciom pamiętając, że tylko solidarnie możemy dokonywać wielkich rzeczy.
Fundacja Pomocy Dzieciom
Nr konta: 16 1750 0012 0000 0000 3015 6048 Tytuł: Pomoc Ofiarom
Jazydzi z obozu w Dahuk, północny Irak, czerwiec 2016
Obóz uchodźców w Erbil, północny Irak, czerwiec 2016
Żołnierze Peszmergi w Teleskof, front walki z ISIS w północnym Iraku, czerwiec 2016
Rodziny żołnierzy w Alkusz, 30 km od Mosulu w północnym Iraku, czerwiec 2016
Czerwiec 2016
POMOC OFIAROM TERRORYSTÓW ISLAMSKICH, północny Irak, czerwiec 2016.
Od dłuższego czasu jesteśmy informowani o dramacie jakiego doświadcza ludność w Syrii i Iraku, gdzie toczy się wojna z terroryzmem. Rządy państw europejskich oraz Stany Zjednoczone – naszym zdaniem – nie udzielają pomocy na właściwym poziomie. Mało tego, na terenie Europy jest ona kierowana głównie do emigrantów, którzy nielegalnie dostali się na
kontynent. – Gdyby chociaż część tych środków trafiła bezpośrednio do poszkodowanych, którzy pozostali na terenie Bliskiego Wschodu, położenie tzw. uchodźców byłoby zupełnie inne. – Zaistniała sytuacja stała się impulsem do działania organizacji pozarządowych. W maju 2016 roku – trzy fundacje połączyły swe siły w kampanii „Pomocy Ofiarom Terrorystów
Islamskich” prowadzonej bezpośrednio na terenie Iraku i Syrii:
I. Fundacja Estera Miriam Shaded //www.fundacjaestera.pl//. Jej misją jest aktywne działanie na rzecz ochrony życia wszystkich najbardziej zagrożonych.
II. Orla Straż Bartosza Rutkowskiego //www.orlastraz.org//, która powstała, by nieść pomoc społecznościom Bliskiego Wschodu prześladowanym w wyniku działalności ISIS (Daesz).
III. Fundacja Pomocy Dzieciom Krzysztofa Błechy //www.fpd.ig.pl// ze statusem organizacji pożytku publicznego, która nieprzerwanie od 1998 r. pomaga dzieciom, sierotom i młodzieży m. in. w leczeniu, rehabilitacji i edukacji. Prowadzi projekty pomocowe w Afryce i na Ukrainie.
Głównymi beneficjentami pomocy, w pierwszym etapie kampanii, jest cywilna ludność chrześcijańska i jazydzka, która doświadczyła przemocy ze strony terrorystów skupionych w tzw. Państwie Islamskim.
W lutym 2016, na terenie północnego Iraku (irackiego Kurdystanu), przebywał nasz specjalny wysłannik Bartosz Rutkowski. Zapoznał się, na miejscu, z dramatyczną sytuacją tamtejszej ludności. Przez dwa tygodnie przebywał w obozach uchodźców, poruszał się po okolicznych wioskach, rozmawiał z rodzinami i udzielił najbardziej potrzebującym doraźnego
wsparcia finansowego.
W najbliższych kilku tygodniach przygotowywana jest kolejna wizyta w Irackim Kurdystanie. Uczestniczące w kampanii fundacje wysyłają tam swoich przedstawicieli. Celem misji jest przekazanie możliwie wszechstronnej pomocy humanitarnej najbardziej potrzebującym.
Apelujemy o pomoc finansową do wszystkich ludzi dobrej woli, jednocześnie gwarantując, że 100% przekazanych środków dotrze do rodzin chrześcijańskich i jazydzkich – ofiar terrorystów islamskich.
Wszystkie działania pomocowe będą dokumentowane materiałami filmowymi.
Szef misji do Iraku został Bartosz Rutkowski (510-421-898).
Apel o wsparcie kampanii #PomocOfiaromTerrorystówIslamskich (c)TelewizjadlaZdrowia2016:
#PomocOfiaromTerrorystówIslamskich – apel Miriam Shaded, Bartosza Rutkowskiego i Krzysztofa Błechy
Wywiad z Miriam Shaded, 16.05.2016, (c)TelewizjadlaZdrowia2016:
Wywiad z Bartoszem Rutkowskim, 16.05.2016, (c)TelewizjadlaZdrowia2016
Audycje wyprodukowała Telewizja dla Zdrowia (maj 2016) w ramach kampanii “Pomoc Ofiarom Terrorystów Islamskich” realizowanej bezpośrednio na terenie Iraku i Syrii
Luty 2016
Kolejnym naszym przedsięwzięciem pomocowym był zakup materacy dla dzieci z przedszkola katolickiego w Doume w Kamerunie. Wcześniej dzieci w porze leżakowania spały na ławkach służących do nauki. Obecnie mogą odpoczywać na wygodnych materacach a później kontynuować naukę. Ponadto udało się również zakupić dodatkowe materace dla najbiedniejszych dzieci, które spały na ziemi.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20152015
Wrzesień 2015
Miło nam poinformować, że sfinansowaliśmy zakup kocyków dla 600 dzieci z 3 szkół i przedszkola w Kamerunie. Jak widać na załączonych poniżej zdjęciach dzieci są bardzo szczęśliwe, a to dla nas jest najważniejsze!
Marzec 2015
Firma Bonimed została uhonorowana wyróżnieniem w plebiscycie „Miłosierny Samarytanin Roku 2014” za całokształt działalności charytatywnej.
W związku z tym otrzymaliśmy list gratulacyjny od Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20142014
Wrzesień 2014
W ramach wyposażania katolickiej szkoły w kameruńskim Nkoum dzięki naszym funduszom udało się dokonać renowacji stołówki i kuchni polowej oraz zabezpieczyć studnie. Dzięki tym działaniom ponad 200 dzieci może jeść i bawić się w godnych warunkach a dorośli mogą bezpiecznie korzystać ze studni głębinowej, bez obaw o zdrowie dzieci.
Czerwiec 2014
W dniach 19-21 czerwca odbyliśmy trzecią naszą misję z darami dla szpitala pediatrycznego w ukraińskim mieście Ivano-Frankovsk. Dary zostały zebrane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu. Za pieniądze zebrane w czasie szkolnej akcji na miejscu zakupiliśmy strzykawki jednorazowe, antybiotyki oraz leki przeciwbólowe dla dzieci. Dary przekazaliśmy Panu Orestowi Bezzubiakowi z Europejskiego Klubu Stanisławowa, który w poniedziałek przekaże je do szpitala. Do tej akcji przyłączyła się również firma Bonimed , która ponownie podarowała zestawy leków dla starszych mieszkańców Ivano-Frankovska.
Marzec 2014
W marcu nasze działania pomocowe skupiły się wokół pomocy humanitarnej dla ludności ukraińskiej. Fundacja Pomocy Dzieciom zorganizowała zbiórkę darów, która zakończyła się dużym sukcesem. Organizatorzy tej szlachetnej akcji przekazali dary osobiście ukraińskiej fundacji charytatywnej.
Luty 2014
7 lutego odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania domu dla nauczycieli misji Nkol-Avolo w Kamerunie. Jest nam niezwykle miło, gdyż siostry prowadzące tą misję odprawiły w naszej intencji Mszę Św i podziękowały za ofiary, które pozwoliły sfinansować ten jakże ważny projekt.
Styczeń 2014
20 listopada w Sali Sesyjnej Wyższej Izby Parlamentu Węgierskiego w Budapeszcie zorganizowana została konferencja pt. „ Z otwartymi oczyma – Ochrona praw dzieci i młodzieży w krajach Grupy Wyszehradzkiej V4. Konferencja z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Dziecka zorganizowana została przez Europejską Organizację Regionalną. Podczas spotkania w Budapeszcie przyznana została Nagroda Srebrnej Lilii dla Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu za zasługi w zakresie ochrony praw dzieci i młodzieży, zwłaszcza praw dzieci upośledzonych umysłowo, niepełnosprawnych ruchowo, autystycznych, dzieci z zespołami genetycznymi i wadami wrodzonymi. Nagroda przyznana została za działania rehabilitacyjne, terapeutyczne, edukacyjne i rekreacyjne na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci.
Nagroda została wręczona przez Katalin Makray Schmitt – małżonkę byłego Prezydenta Republiki Węgierskiej Pala Schmitta, Pierwszą Damę Republiki Węgierskiej w latach 2010-2012 oraz przez Ilonę Ekes – posłankę Parlamentu Węgierskiego, członka Zgromadzenia Narodowego, Przewodniczącą Europejskiej Organizacji Regionalnej ERGO, członka Komitetu ds. Ochrony Praw Człowieka, Mniejszości, Spraw Społecznych i Wyznaniowych od 19 października 2006 roku. Konferencja w Budapeszcie sfinansowana została ze środków Funduszu Wyszehradzkiego oraz Węgierskiej Fundacji Na Rzecz Obywateli.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20132013
Grudzień 2013
Budowa 4 mieszkań dla nauczycieli w misji Nkol-Avolo, rozpoczęta we wrześniu, powoli dobiega końca. Już na początku nowego roku lokatorzy wprowadzą się do nowego budynku.
Wrzesień 2013
Obecnie realizujemy w misji Nkol-Avolo budowę 4 mieszkań dla nauczycieli szkoły misyjnej. Poprzednie ich kwatery były w bardzo złym stanie i nie nadawały się do dłuższego zamieszkania. Edukacja w krajach afrykańskich jest na bardzo niskim poziomie co wynika z braku kadry nauczycielskiej. Aby “ściągnąć” do buszu wykształconych nauczycieli trzeba im zapewnić warunki socjalno-bytowe tj. mieszkanie. Dlatego też podjęliśmy się wspomożenia budowy tych mieszkań. Myślimy, że inwestycja ta zakończy się w tym roku. Koordynatorem działań na terenie Kamerunu jest siostra Edyta Budynek – Pallotynka.
Czerwiec 2013
23 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 15-lecia działalności Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu.
Z tej okazji przypadł nam zaszczyt odebrania statuetki Złotego Anioła przyznawanej za wielkie serce i pomoc, którą nasza firma ofiaruje podopiecznym fundacji. Jest nam niezykle miło, że nasza praca i zaangażowanie zostało docenione i uhonorowane tym jakże cennym i wyjątkowym laurem. Takie wyróżnienie zdecydowanie dodaje nam skrzydeł do dalszej realizacji naszej misji, którą jest pomocy potrzebującym dzieciom.
Dziękujemy.
Kwiecień 2013
Zakupiliśmy leki i maszyny do szycia dla szkoły krawieckiej w wiosce Nkol-Avolo w Kamerunie.
Dla mieszkańców Polski dziwna może wydawać się pomoc w postaci zakupu maszyn do szycia dla szkoły krawieckiej. Jednakże jest to praktycznie jedyna możliwość nauki zawodu przez afrykańskie dziewczęta. Podjęliśmy się pomocy szczególnie dla dziewczynek, dlatego że kobiety są na kontynencie afrykańskim w bardzo trudnej sytuacji bytowej. Dwuletnia nauka w szkole krawieckiej uczy dzieci zawodu, który daje możliwość bardzo szybkiego zarobkowania, zwłaszcza, że najlepsze absolwentki tej szkoły otrzymują nagrodę w postaci maszyny do szycia. Młoda kobieta, która posiada taką maszynę i ma umiejętności krawieckie, otrzymuje możliwości zarobkowania, co w tamtejszej rzeczywistości jest dużym atutem, gdyż bezrobocie w tym rejonie jest powszechne.
luty 2013
Zakup leków i pomoc charytatywna dla dzieci z wioski Nkol-Avolo w Kamerunie.
styczeń 2013
2013 rok to przede wszystkim zakończenie rozbudowy CREdD, co umożliwiło poszerzenie bazy lokalowej o nowe sale dydaktyczne, sale rehabilitacyjne, sale do hydroterapii.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20122012
Rok 2012
W 2012 r. roku rozszerzyliśmy naszą działalności pomocowej na inne kraje. Przy współpracy z Ojcami Franciszkanami rozpoczęliśmy pomoc dla sierocińca w Ugandzie. Dokonaliśmy wymiany dachu w szkole dla sierot, przekazaliśmy 150 moskitier dla dzieci, sfinansowaliśmy leczenie i transport do szpitala dzieci chorych na AIDS, zakupiliśmy ławki szkolne dla dzieci z Ugandy. Podjęliśmy również kolejne działania pomocowe dla Polaków na Ukrainie, czego wyrazem było otrzymanie statuetki św. Eliasza od Centrum Wolontariatu w Krakowie.
Więcej zdjęć znajdziecie Państwo na Facebooku w profilu Fundacji Pomocy Dzieciom
Objeliśmy pomocą ludnosć polską na Ukrainie, czego dowodem jest otrzymanie statuetki św. Eliasza nadawanej przez Centrum Wolontariatu z Krakowa.
W 2012 r. pod opieką CREDD znalazło się już ok. 400 dzieci, a zatrudnienie w placówce wzrosło do 55 osób. Rozpoczęliśmy również rozbudowę budynku Centrum. W tym roku Fundację i jej podopiecznych odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski z Pierwszą Damą.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20112011
Rok 2011
W 2011 roku Fundacja założyła Ogród Terapeutyczno – Rekreacyjny dla dzieci niepełnosprawnych i przeprowadziła wiele szkoleń dla rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Fundacja prowadzi również program dożywiania dzieci biorących udział w terapii w CREdD.
W 2011 roku Fundacja nawiązała współpracę z młodzieżą – wolontariuszami z Polski, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20102010
Rok 2010
W 2010 roku CREdD prowadziło stałą kompleksową terapię 358 dzieciom udzielając w ciągu roku 15500 porad. Ten rok to również ciągłe prowadzenie działalności charytatywnej na rzecz dzieci chorych i ubogich, w które włączyła się Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg przekazując na ten cel zysk ze sprzedaży jej biograficznej książki.
Fundacja poszerzyła również metody terapeutyczne o hipoterapię, dogoterapię oraz warsztaty artystyczne takie jak: terapia malarstwem i rzeźbą oraz warsztaty ceramiczne.
W 2010 roku Minister Skarbu Państwa przekazał Fundacji w formie darowizny budynek, w którym mieści się CREdD.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20082008
Rok 2008
- Na koniec roku CREdD zatrudniało 38 specjalistów, którzy obejmowali swą terapią 152 dzieci i rozpoczęło współpracę międzynarodowej z ośrodkami rehabilitacyjnymi ze Szwecji i Turcji.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20072007
Lata 2006-2007
- Powiększenie bazy rehabilitacyjnej i edukacyjnej Centrum.
- Nieustanne szkolenie pracowników i rodziców
- Działania integracyjne z uwzględnieniem szkół z terenu powiatu żywieckiego.
- Terapia sztuką (arteterapia).
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20052005
1 lipca 2005
1 lipca 2005 r. otwarto Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjnego dla Dzieci (CREdD) w Żywcu. Pracę w nim znalazło wówczas 25 specjalistów z dziedziny fizjoterapii, pedagogiki specjalnej, logopedii, psychologii oraz lekarzy. Stałą opieką objęto 75 dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20042004
Lata 2003-2004
Przejęto dzierżawę od władz samorządowych zrujnowanego budynku po koszarach wojskowych w których rozpoczęliśmy remont i adaptację na potrzeby Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjnego dla Dzieci. Remont prowadzono przy wsparciu funduszy europejskich oraz ONZ. Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg oraz Ojciec Grzegorz Sroka OFMConv. objęli patronatem działania prowadzone przez Fundację.
http://www.new.bonimed.pl/o-nas/dzialalnosc-charytatywna-firmy/#20032003
Lata 1998-2003
- Pomoc rzeczowa dla dzieci z rodzin wielodzietnych i ubogich oraz rodzinnych domów dziecka.
- Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych poprzez m.in. organizowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych – w sumie wzięło w nich udział ponad 300 dzieci.
- Działalność szkoleniowa dla opiekunów i wolontariuszy opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi
- Wydanie 4 poradników dotyczących leczenia i opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz praw i przywilejów osób niepełnosprawnych.
- Integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez powołanie integracyjnego zespołu muzyczno-wokalnego w skład, którego weszły dzieci niepełnosprawne i ich zdrowi rówieśnicy.
- Prowadzenie szkoleń dla lekarzy, fizjoterapeutów oraz innych pracowników służby zdrowia w zakresie leczenia i opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.
- Umożliwienie dostępu do rehabilitacji osobom zamieszkującym tereny górskie i odległe od miast poprzez stworzenie punktów konsultacyjnych i rehabilitacyjnych oraz prowadzenie transportu tych osób do placówek.
- Działania te wspierał Ojciec Grzegorz Sroka, który od początku istnienia Fundacji był członkiem jej Rady Nadzorczej.