Czy prawidłowe trawienie = zdrowie?

Rozmowa z lek. med. Krzysztofem Błechą z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza.

Czy prawidłowa praca przewodu pokarmowego jest warunkiem zdrowia?

W dużej mierze tak, zwłaszcza w dobie zatrucia środowiska, w którym przyszło nam żyć w początku XXI wieku.

Tyczy się to zapewne mieszkańców dużych aglomeracji miejskich.
Nie tylko, gdyż prawdopodobnie największą ilość substancji szkodliwych dla zdrowia przyjmujemy w pożywieniu pod postacią wysoce przetworzonej żywności.

Co zrobić aby zneutralizować te zgubne wpływy?

Przede wszystkim zdrowo się odżywiać tzn. zjadać produkty żywnościowe możliwie najmniej przetworzone. Unikać mięs głęboko zamrożonych, mikrofalówek. Wybierać produkty gotowane ,a unikać smażenia i pieczenia. Bardzo dużo pić.

Jakie soki do picia zaleciłby Pan naszym czytelnikom?

Nie jestem zwolennikiem picia soków, no może poza sokiem pomidorowym i z czarnej porzeczki lub aronii, gdyż wykazują one działanie antyosydacyjne. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zalecamy picie wody źródlanej lub mineralnej i zjadanie surowych owoców. Wyciśnięty z owoca sok pozbawiony jest błonnika, tak ważnego w procesie trawienia.

Jakie zioła stosujecie w CZOG w celu regulacji przewodu pokarmowego?

Podstawowym lekiem jest Gastrobonisol czyli Krople Klasztorne Ojca Grzegorza. Poprawia on proces trawienia przez regulację wydzielania soków trawiennych i żółci. Przyczynia się także do ustąpienia przewlekłych zaparć. Łagodzi objawy kamicy żółciowej oraz zaburzenia trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Regulacja pracy przewodu pokarmowego przekłada się też na poprawę ogólnego stanu zdrowia, często np. po zastosowaniu Gastrobonisolu ustępują bóle głowy. Uważamy, że unormowanie pracy jelit powoduje odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej, która tam bytuje.

Jeżeli chodzi o prawidłową florę bakteryjną zamieszkującą jelita… – Co Pan sądzi o jogurtach z probiotykami?

Generalnie bakterie probiotyczne są korzystne dla zdrowia. Mam jednak wątpliwości co do składu jogurtów. Czasami występują w nich sztuczne dodatki, które nie są prozdrowotne. Należy też ostrożnie je przyjmować w okresie zimowym, gdyż jogurt jest produktem żywnościowym, który wychładza organizm (wszak pochodzi on z kręgu diety śródziemnomorskiej) a to nie jest korzystne, zwłaszcza w zimie.

Wracając do probiotyków – czy w CZOG stosujecie te preparaty?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu wywołują korzystny wpływ na organizm. Raczej nie stosujemy ich w postaci kapsułek czy tabletek. Zalecamy natomiast często kwaśne mleko. Standardowym zaleceniem, które Ojciec Grzegorz stosował w wypadku zaparć było kwaśne mleko z odrobina cynamonu 1 x dz. przez kilka tygodni.

Czyli prebiotyki w formie naturalnej w postaci kwaśnego mleka ?

Tak w formie najmniej przetworzonej – naturalne mleko jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto używamy w terapii ziół, które maja działanie prebiotyczne.

Czym różnią się probiotyki od prebiotyków?

Probiotyki to bakterie, natomiast prebiotyki to składniki pożywienia, które nie podlegają procesowi trawienia. Ich spożywanie powoduje, że naturalnie wzrasta ilość bakterii probiotycznych. Jest to działanie pośrednie, jak najmniej ingerujące w organizm ludzki, które zwiększa ilość prozdrowotnych bakterii w jelitach.

Jakie produkty wykazują działanie prebiotyczne.

Z warzyw są to cebula, czosnek, cykoria, szparagi, ziemniaki, pszenica czy banany. Uważamy, że własności prebiotyczne posiadają także zioła poprawiające trawienie. Według naszej hipotezy niektóre zioła wykazują efekt swego działania właśnie przez stymulację namnażania bakterii probiotycznych w jelitach. Przykładem jest Gastrobonisol, który przy leczeniu zaparć nie wykazuje efektu od razu, ale po 3-4 tygodniach stosowania u pacjentów zaczyna się normalizować wydalanie.

Podobnie działa Bobonisan u dzieci z alergią pokarmowa a nawet astmą. Początkowo łagodzi wzdęcia i kolki, a po ok. 1 miesiącu stosowania zaczynają znikać wypryski typowe dla alergii. Nie od dziś wiadomo, że dzieci z alergią na mleko krowie dużo lepiej znoszą gdy mleko jest sfermentowane, więc pełne bakterii probiotycznych. Ponadto produkty te zawierają beta-galaktozydazę tj. enzym trawiący cukier zawarty w mleku – laktozę. Niedobór tego enzymu obserwuje się u alergików.

Co poza stymulacją prawidłowej flory bakteryjnej usprawnia pracę przewodu pokarmowego?

Prawidłowy stan flory bakteryjnej jest niejako wyznacznikiem dobrostanu jelit. Aby ten dobrostan uzyskać trzeba wesprzeć się ziołami. Dlatego też często stosujemy Hepatobon, który odtruwa i regeneruje pracę wątroby, łącząc go najczęściej z Apibonem. Oba te preparaty mają dobry wpływ na aktywność wydzielniczą trzustki zaburzoną w wypadku przewlekłej niewydolności tego narządu.

Jak radzić sobie ze stanem zapalnym jelit i żołądka?

Jeżeli stan zapalny zlokalizowany jest w przełyku (z powodu refleksu) lub w żołądku zalecamy napar z ziół Gastrobonisan 2-3 x dziennie. Jest on skuteczny także przy wrzodach żołądka i stanie zapalnym jelit, zwłaszcza zapalenia jelita grubego. Wtedy tez dołączamy Apibon 2xdz. 2 kaps.

W świetle tego co Pan powiedział pytanie o sprawną pracę przewodu pokarmowego, które jest warunkiem zdrowia wydaje się być retoryczne…

Zgadzam się z Panią. – Nie ma szans na zdrowie przy niesprawnym systemie trawiennym. Nauka do tej pory nie wie za ile chorób odpowiada dysfunkcja przewodu pokarmowego. Nieustannie dowiadujemy się o kolejnych chorobach, których źródła znajdują się w zaburzeniach przewodu pokarmowego.

Dziękuję za rozmowę.

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź też złagodzić dolegliwości. Najlepsze

Czytaj wiecej »

Zioła na zapalenie zatok

Jeżeli zachorujemy na katar, który po kilku dniach ustąpi to możemy przypuszczać, że mamy dobrą odporność na infekcje. Ale jeżeli jego skutkiem będzie zapalenie zatok, to będzie to świadczyć o tym,

Czytaj wiecej »

Styl życia a bóle miesiączkowe

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Zalety diety w leczeniu onkologicznym

Polscy naukowcy opracowali dietę, która zmniejsza ryzyko raka aż o 60%. Dieta oparta na owocach, warzywach, sokach i produktach mlecznych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet i raka płuc u mężczyzn aż o 60%

Czytaj wiecej »