Aspartam a nowotwory

Aspartam jest syntetycznym środkiem słodzącym używanym od 40 lat, ale jego spożycie budzi wiele kontrowersji. Ostatnio Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała go jako środek potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. Co prawda nadal oficjalnie dopuszcza się dzienne spożycie tego słodzika do 40 mg/kg masy ciała, jednak informacje, które płyną z badań naukowych sygnalizują, że jeżeli możemy uniknąć spożywania aspartamu to lepiej to zróbmy. Na temat aspartamu pisaliśmy już w naszym kwartalniku w kontekście jego negatywnego wpływu na stan flory jelitowej. Aspartam, a także inne słodziki takie jak: sukraloza, sacharyna, neotam, adwantam i acesulfam K, niekorzystnie wpływają na niezbędne człowiekowi bakterie jelitowe. Publikacja na ten temat ukazała się w prestiżowym czasopiśmie „Molecules”.

W świetle tych doniesień należy zadbać o profilaktykę przeciwnowotworową, która powinna przejawiać się zarówno w uczestnictwie w programach diagnostycznych, jak i w spożywaniu substancji o potencjalnie przeciwnowotworowych właściwościach. Takie walory posiadają m.in. produkty roślinne o własnościach antyoksydacyjnych. W naszym Centrum zalecamy preparat Vitalbon, który możemy nazwać bombą antyoksydacyjną, a także Bofonginn kompleks, w skład którego wchodzi ekstrakt z czarnej huby (Błyskoporek podkorowy), substancja ta była bardzo szeroko rekomendowana przez prof. Aleksandra Ożarowskiego. Własności potencjalnie antynowotworowe ma także ekstrakt z borowika szlachetnego bogaty w naturalne związki selenu. Z badań prof. Jana Lubińskiego możemy dowiedzieć się, że jest to jedna z głównych substancji, która chroni przed rozwojem nowotworów, a także wspomaga ich leczenie.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »