Cykliczne pojawianie się zespołu dolegliwości, takich jak skłonność do płaczu i emocjonalne rozchwianie, ból głowy, a także zwiększona wrażliwość bądź obrzmienie piersi, świadczyć może o zespole napięcia przedmiesiączkowego PMS (Pre-MenstrualSyndrome). Kobiety cierpiące na objawy PMS w tygodniu poprzedzającym miesiączkę często obserwują także wzmożony apetyt na słodycze, obrzęki nóg bądź zaparcia.
Syndrom ten stanowi nieprawidłową reakcję układu nerwowego na prawidłowe zmiany hormonalne w organizmie. Niewielkie dolegliwości obserwuje nawet 70 % kobiet, ale cały zespół objawów zgłasza 5–20 %, w zależności od kryteriów rozpoznania. Dolegliwości związane z PMS, chodź ustępują samoistnie, skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą wpływać na jakość wykonywanej pracy oraz relacje interpersonalne. Ciężko bowiem skupić się na złożonym zagadnieniu w biurze, czy też być wyrozumiałym i cierpliwym dla niegrzecznych dzieci w domu, gdy dokucza ból głowy, a wszystko jawi się w ciemnych barwach.
Jak sobie pomóc? Codzienne funkcjonowanie w tym okresie ułatwić może niepokalanek (Vitexagnuscastus). Ekstrakt z owoców tej rośliny jest stosowany do łagodzenia PMS oraz w bolesnych miesiączkach i objawach menopauzy. Jego działanie wynika najprawdopodobniej z wpływu na wydzielanie hormonów przysadkowych oraz ze zmniejszania naturalnego poziomu progesteronu w stosunku do estrogenu. Niepokalanek redukuje ilość prolaktyny oraz obfitość krwawień miesięcznych. W Centrum Ziołolecznictwa opracowano recepturę Kropli Kobiecych Ojca Grzegorza, w skład których wchodzi m.in. ekstrakt z owoców niepokalanka. Zaleca się je nie tylko do łagodzenia objawów PMS, ale także u kobiet w okresie menopauzy, przy nadmiernym krwawieniu miesięcznym czy przy mięśniakach.