Gdy sięgniemy po publikacje naukowe z przełomu wieków albo choćby sprzed 10 lat przeczytamy, że główną przyczyną bezsenności są zaburzenia lękowe, zwane też nerwicą, depresja bądź choroby somatyczne. Od tego czasu pojawiły się jednak inne przyczyny, które zaczęły dominować. Przyczyny te to nieodpowiedni styl życia. Należą do nich: niewystarczająca ilość wysiłku fizycznego, brak odprężenia przed snem, a także korzystanie z laptopów bądź innych świecących jasnym światłem ekranów urządzeń. Dolegliwości związane z bezsennością nasilają się często jesienią i zimą, gdyż wtedy budzimy się jeszcze w ciemności, co nie sprzyja dobremu wypoczynkowi. Jest to tak zwany brak efektu świtu. Istnieją już jednak urządzenia elektroniczne, które jeszcze przed obudzeniem włączają jasne światło w pomieszczeniu. Taki brak dobrego wypoczynku w nocy powoduje, że ucinamy sobie drzemki w ciągu dnia. Są one niegroźne dla ludzi, którzy mają dobry sen, ale u tych osób, które mają problem z zasypianiem mogą spowodować kłopoty z zaśnięciem wieczorem. Poza zmianą stylu życia, którą oczywiście zalecamy w przypadku bezsenności, dobrze sprawdzić się mogą preparaty ziołowe, np. krople Nerwobonisol, 2–3 łyżeczki rozpuszczone w pół kieliszka wody i wypite bezpośrednio przed snem. Dobre efekty może przynieść też stosowanie kapsułek ziołowych, takich jak Nerwobon. Jeżeli ktoś nie ma specjalnych problemów z zasypianiem, natomiast wybudza się w nocy około godziny 2–4 nad ranem i ma natłok myśli oraz kłopot z ponownym zaśnięciem, może wymagać stosowania preparatów ziołowych łagodzących nastroje depresyjne, takich jak Depribon, gdyż taki model bezsenności charakteryzuje osoby z depresyjnymi zaburzeniami nastroju.
Polecamy również inne artykuły
Zioła na szkolny stres
Rozpoczęcie roku szkolnego może być dla dzieci źródłem silnego stresu. Wśród specjalistów pojawił się nawet specjalny termin „stresu szkolnego”, który objawiać się może przyspieszonym biciem…
Dieta ketogeniczna usprawnia pracę mózgu
Amerykański stan Kentucky słynie nie tylko z Kentucky Fried Chicken, czyli popularnej sieci KFC serwującej panierowane kurczaki, ale także, jak się okazuje, z uniwersytetu, na którym przeprowadzono…
Dieta hamuje rozwój chorób Alzheimera i Parkinsona
W chorobie Alzheimera dochodzi do tworzenia się płytek amyloidowych z białka β‑amyloidu w centralnym układzie nerwowym oraz tworzenia się włóknistych wtrętów we włóknach neuronów. Działanie pewnych substancji…
Właściwa dieta jako element leczenia depresji
Dieta śródziemnomorska może chronić przed depresją. Wskazuje na to analiza opublikowana na łamach „Molecular Psychiatry”. Dr Camille Lasalle z University College of London wraz z zespołem dokonała…