Rola wysiłku fizycznego w profilaktyce i leczeniu cukrzycy i otyłości

Ojciec Grzegorz Sroka uchodził za znawcę przysłów.

W leczeniu i profilaktyce cukrzycy oraz związanych z nią angiopatii znaczącą rolę odgrywa wysiłek fizyczny. Aby miał on prozdrowotne działanie, musi charakteryzować go odpowiednia długość i intensywność. Najlepiej sprawdza się wysiłek trwający od 30 do 60 minut wykonywany od 3 do 5 razy w tygodniu (około 150 minut wysiłku tygodniowo). Nie powinien on jednak trwać dłużej niż 60 minut, gdyż grozi to urazami stawów (oczywiście nie dotyczy to osób, które są „zaprawione” w ćwiczeniach). Trening powinna rozpoczynać kilkuminutowa rozgrzewka, a kończyć około 5 minutowe wyciszenie. Wysiłek fizyczny można realizować, w zależności od stanu zdrowia i wydolności fizycznej, poprzez: spacery, nordic walking, pływanie, aerobik czy gry zespołowe. Czasami o doborze treningu powinien decydować lekarz. O pomoc do lekarza powinny zwrócić się osoby cierpiące zwłaszcza na choroby układu krążenia oraz z powikłaniami nerkowymi i cukrzycą.

W Centrum Ziołolecznictwa w celu utrzymania prawidłowego poziomu glukozy w surowicy krwi używamy mieszanki ziołowej Glukobonisan 2 x  dziennie 1 saszetkę. Drugim preparatem jest Glukobon w kapsułkach, w skład którego wchodzą ekstrakty: z korzenia berberysu (z dużą zawartością berberyny), liścia morwy, owocni fasoli i ziela rutwicy.

To, że wysiłek fizyczny przyczynia się do zdrowia jest sprawą oczywistą, jednakże nie zawsze mamy energię do tego, aby się spocić. Takim osobom rekomendujemy dwa preparaty. Pierwszy to Koenzym Q10 Ojca Grzegorza. Substancja ta odpowiada w organizmie za przemiany energetyczne i jeżeli go brakuje to przekłada się to na brak energii do wykonywania wysiłku.

Najczęściej stosujemy go 1 x  dziennie, natomiast okresowo można go stosować nawet do 3 kapsułek dziennie. Drugim preparatem jest Vitalbon. Z naszych obserwacji wynika, że osoby, które go zażywają mają większą skłonność do aktywności fizycznej. Preparat ten dodaje energii, można by to było opisać słowami Adama Małysza: dodaje Powera!

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »