Rok 2016

Grudzień 2016

15 lat działalności charytatywnej firmy Bonimed

Misją naszej firmy – oprócz produkowania doskonałych preparatów ziołowych – jest także pomoc potrzebującym dzieciom. – Wyrazem tego było powołanie w 1998 r. Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu, ktora obchodzi swój jubileusz.

Paczki bożonarodzeniowe dla Ukrainy

Dla takiej radości WARTO pomagać!!! – Na początku grudnia, dwoma samochodami wypełnionymi po brzegi darami świątecznymi – Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca wyruszyła w daleką podróż – do dzieci na Ukrainę.
Pierwsza dwuosobowa “załoga” wyruszyła w podróż środę. Dotarłyśmy w środku nocy do Gródka, gdzie czekały na nas siostry Pallotynki – Danuta i Katarzyna.- Siostry zapoznały nas ze swoją działalnością na rzecz lokalnej ludności pochodzenia polskiego, a zwłaszcza dzieci przychodzących do parafialnej świetlicy gdzie uczą się języka polskiego i poznają kulturę, zwyczaje i historię kraju swoich babć i dziadków. Na drugi dzień pięcioosobowa grupa przedstawicieli fundacji również dojechała do sióstr, gdzie pozostawiła kilka paczek z książkami, materiałami plastycznymi i słodyczami dla dzieciaków ze świetlicy i do późna w nocy pakowała prezenty dla dziewczynek, które czekały w Tarnopolu.

pomoc
Przekazanie darów dla przedszkola sióstr Pallotynek w Tarnopolu na Ukrainie, grudzień 2016
foto: Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca

Listopad 2016

Bartosz Rutkowski, założyciel Fundacji “Orla Straż”, przyjeżdża z wizytą do Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu na zaproszenie Krzysztofa Błechy, współorganizatora akcji #PomocyOfiaromTerrorystówIslamskich.

Firma Bonimed wsparła finansowo majową misję charytatywną do Irackiego Kurdystanu, która zapoczątkowała działalność charytatywną Fundacji “Orla Straż” w Iraku. Bartosz Rutkowski wyjechał tam z reporterami. Rozmawiał z miejscową ludnością, rozpoznał potrzeby i nawiązał kontakty z przedstawicielami lokalnych władz i organizacji charytatywnych, przekazał pomoc finansową. Podczas misji powstały zdjęcia do filmu “Ja tylko niosę pomoc” (TVdZ, 2016).

yt film
Bartosz Rutkowski na froncie w Teleskof (Iracki Kurdystan), czerwiec 2016
foto: Wojciech Tora

Październik 2016

W październikowej misji Bartosz Rutkowski przekazał chrześcijańskim żołnierzom walczącym przeciw Daesh (ISIS) – profesjonalnie wyposażone apteczki i plecaki medyczne zakupione przez Bonimed. – Miło nam również poinformować, że informacja o tym jest pierwszą zamieszczoną na nowopowstałym blogu. – Znajdują się tam również zdjęcia apteczek, plecaków i materiałów medycznych, które przekazujemy żołnierzom. Zachęcamy do odwiedzenia bloga i obserwowania go w przyszłości.
http://www.orlastraz.org/dostarczamy-sprzet-medyczny-dla-z…/

Apteczki 3 e1477062941486
Profesjonalne apteczki medyczne dla żołnierzy oddziałów Peszmergi
foto: “Orla Straż”

Wrzesień 2016

Kolejna nasza misja pomocowa objęła przedszkole katolickie w Kamerunie. Nasze wsparcie finansowe pozwoliło na zakup podręczników i zeszytów (do tej pory dzieci uczyły się pisać na tabliczkach), co sprawiło wielką radość zarówno dzieciom jak również nauczycielom w tej placówce.

page
Zakup pomocy szkolnych dla dzieci w Kamerunie, wrzesień 2016
foto: Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca

W “Naszym Dzienniku” ukazał się artykuł o tym w jaki sposób Bonimed pomaga ofiarom terrorystów ISIS.

Dziennik
Strona “Naszego Dziennika” z artykułem o pomocy charytatywnej w Iraku, wrzesień 2016

Lipiec 2016

Podsumowanie akcji charytatywnej w północnym Iraku 17.06-24.06.2016

Misja pomocowa Fundacji Pomocy Dzieciom z Żywca, ‪‎Orlej Straży z Bojana k/Gdyni oraz Fundacji Estera z Warszawy zakończyła się pełnym sukcesem.

Bonimed był głównym sponsorem tej akcji. Udało nam się wesprzeć 85 rodzin uchodźców, w tym najbardziej dotkniętych konfliktem zbrojnym i biedą – Jazydów. – Poza ludnością jazydzką głównymi beneficjentami pomocy były rodziny żołnierzy chrześcijańskich rannych w walkach z terrorystami islamskimi. Wsparcie finansowe zostało przeznaczone na zakup żywności, leków, środków higienicznych i zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych.

Zostały również podpisane trzy umowy z organizacjami charytatywnymi działającymi na miejscu. Jedną z nich jest Jazydzka Organizacja Praw Człowieka, która dzięki naszej pomocy będzie wspierać sukcesywnie kolejne rodziny znajdujące się w potrzebie,  zwłaszcza sieroty i samotne matki z dziećmi.

Pozostawiliśmy także wsparcie finansowe na prowadzenie bieżącej działalności charytatywnej w szczególności dla rodzin, które znajdują się w tragicznej sytuacji materialno-bytowej, ponieważ wszystkie swoje oszczędności przeznaczyli na wykupienie członków swoich rodzin z niewoli Państwa Islamskiego.

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o odwagę i wsparcie finansowe w naszej misji pomocowej, gdyż potrzeby ludności z tego regionu przerosły nasze oczekiwania i możliwości, a nasi przedstawiciele byli zszokowani poziomem biedy jaki zastali na miejscu.

To był nasz pierwszy, ale nie ostatni pobyt w celu niesienia pomocy humanitarnej. – Planujemy kolejne wyjazdy podczas których będziemy prowadzić intensywne akcje charytatywne. Zyskaliśmy wdzięczność i zaufanie miejscowej ludności co jeszcze bardziej nas motywuje do działania i przekonuje, że to co robimy jest słuszne i niezbędne.

Proszę pamiętać, że mogą Państwo wspierać nasze działania przekazując dowolną kwotę na konto Fundacji Pomocy Dzieciom pamiętając, że tylko solidarnie możemy dokonywać wielkich rzeczy.

Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu – nr konta: 16 1750 0012 0000 0000 3015 6048 Tytuł: Pomoc Ofiarom

Jazydzi z obozu w Dahuk polnocny Irak

Jazydzi z obozu w Dahuk, północny Irak, czerwiec 2016

Oboz uchodzcow w Erbil polnocny Irak

Obóz uchodźców w Erbil, północny Irak, czerwiec 2016

Zolnierze Peszmergi w Teleskof front walki z ISIS w polnocnym Iraku

Żołnierze Peszmergi w Teleskof, front walki z ISIS w północnym Iraku, czerwiec 2016

Rodziny zolnierzy w Alkusz 30km od Mosulu w polnocnym Iraku

Rodziny żołnierzy w Alkusz, 30 km od Mosulu w północnym Iraku, czerwiec 2016

Czerwiec 2016

Bartosz Rutkowski, w towarzystwie reporterów, zapoznał się z sytuacją w Irackim Kurdystanie, na froncie z Daesz-ISIS i w obozach dla przesiedleńców oraz przekazał wsparcie finansowe najbardziej poszkodowanym – wdowom i matkom samotnie wychowujących dzieci oraz rodzinom żołnierzy Peszmergi walczącej z Państwem Islamskim.

Trzy fundacje połączyły swe siły w kampanii „Pomocy Ofiarom Terrorystów Islamskich” prowadzonej bezpośrednio w Iraku.

POMOC OFIAROM TERRORYSTÓW ISLAMSKICH, północny Irak, czerwiec 2016.

Od dłuższego czasu jesteśmy informowani o dramacie jakiego doświadcza ludność w Syrii i Iraku, gdzie toczy się wojna z terroryzmem. Rządy państw europejskich oraz Stany Zjednoczone – naszym zdaniem – nie udzielają pomocy na właściwym poziomie. Mało tego, na terenie Europy jest ona kierowana głównie do emigrantów, którzy nielegalnie dostali się na
kontynent. – Gdyby chociaż część tych środków trafiła bezpośrednio do poszkodowanych, którzy pozostali na terenie Bliskiego Wschodu, położenie tzw. uchodźców byłoby zupełnie inne. – Zaistniała sytuacja stała się impulsem do działania organizacji pozarządowych. W maju 2016 roku – trzy fundacje połączyły swe siły w kampanii „Pomocy Ofiarom Terrorystów Islamskich” prowadzonej bezpośrednio na terenie Iraku:

I. Fundacja Estera Miriam Shaded //www.fundacjaestera.pl//. Jej misją jest aktywne działanie na rzecz ochrony życia wszystkich najbardziej zagrożonych.
II. Fundacja “Orla Straż” Bartosza Rutkowskiego //www.orlastraz.org//, która powstała, by nieść pomoc społecznościom Bliskiego Wschodu prześladowanym w wyniku działalności ISIS (Daesz).
III. Fundacja Pomocy Dzieciom Renaty i Krzysztofa Błechów //www.fpd.ig.pl// ze statusem organizacji pożytku publicznego, która nieprzerwanie od 1998 r. pomaga dzieciom, sierotom i młodzieży m. in. w leczeniu, rehabilitacji i edukacji. Prowadzi projekty pomocowe w Afryce i na Ukrainie.

Głównymi beneficjentami pomocy, w pierwszym etapie kampanii, została cywilna ludność chrześcijańska i jazydzka, która doświadczyła przemocy ze strony terrorystów skupionych w tzw. Państwie Islamskim.
W lutym 2016, na terenie północnego Iraku (Irackiego Kurdystanu), przebywał nasz specjalny wysłannik Bartosz Rutkowski. Zapoznał się, na miejscu, z dramatyczną sytuacją tamtejszej ludności. Przez dwa tygodnie przebywał w obozach uchodźców, poruszał się po okolicznych wioskach, rozmawiał z rodzinami i udzielił najbardziej potrzebującym doraźnego
wsparcia finansowego.
W najbliższych kilku tygodniach przygotowywana jest kolejna wizyta w Irackim Kurdystanie. Uczestniczące w kampanii fundacje wysyłają tam swoich przedstawicieli. Celem misji jest przekazanie możliwie wszechstronnej pomocy humanitarnej najbardziej potrzebującym.
Apelujemy o pomoc finansową do wszystkich ludzi dobrej woli, jednocześnie gwarantując, że 100% przekazanych środków dotrze do rodzin chrześcijańskich i jazydzkich – ofiar terrorystów islamskich.
Wszystkie działania pomocowe będą dokumentowane materiałami filmowymi.
Szefem misji do Iraku został Bartosz Rutkowski z Fundacji “Orla Straż”.

Apel o wsparcie kampanii #PomocOfiaromTerrorystówIslamskich (c)TelewizjadlaZdrowia2016:

https://youtu.be/dbhXn1fBLCI

Miriam Shaded, wywiad z 16.05.2016, (c)TelewizjadlaZdrowia2016:

https://www.youtube.com/watch?v=lAyqJzjDV6o

Bartosz Rutkowski, wywiad z 16.05.2016, (c)TelewizjadlaZdrowia2016 

https://www.youtube.com/watch?v=y034e-u9RYw

Audycje wyprodukowała Telewizja dla Zdrowia (2016) w ramach kampanii “Pomoc Ofiarom Terrorystów Islamskich” realizowanej bezpośrednio na terenie Iraku.

Luty 2016

Kolejnym naszym przedsięwzięciem pomocowym był zakup materacy dla dzieci z przedszkola katolickiego w Doume w Kamerunie. Wcześniej dzieci w porze leżakowania spały na ławkach służących do nauki. Obecnie mogą odpoczywać na wygodnych materacach a później kontynuować naukę. Ponadto udało się również zakupić dodatkowe materace dla najbiedniejszych dzieci, które spały na ziemi.

kolaż kamerun
Zakup materacy dla przedszkolaków z Kamerunu, luty 2016
foto: Fundacja Pomocy Dzieciom