Choroba Parkinsona to druga pod względem częstości występowania choroba neurodegeneracyjna na świecie, charakteryzująca się objawami motorycznymi:
- zaburzeniami ruchu, w tym spowolnieniem ruchowym,
- sztywnością mięśni,
- drżeniem spoczynkowym.
Niektóre objawy pozamotoryczne, takie jak objawy żołądkowo-jelitowe np. zaparcia, pojawiają się wcześniej niż objawy motoryczne i sprzyjają całemu procesowi chorobowemu. Prawie połowa pacjentów wykazuje również zaburzenia funkcji poznawczych i wykonawczych, deficyty uwagi i sprawności umysłowej, pamięci, zaburzenia mowy, a także objawy depresyjne, impulsywność, nadmierną senność w ciągu dnia.
Rola prebiotyków w terapii choroby Parkinsona
Prebiotyki to jedno z kluczowych narzędzi modulujących mikrobiotę jelitową. Dziś pojawia się coraz więcej informacji o ich potencjalnych korzyściach również dla układu nerwowego.
Jak pokazują badania, mikrobiom w chorobie Parkinsona jest bardzo zaburzony. Fundamentalnym działaniem wspierającym będzie zdecydowanie prebiotyczna dieta i celowana probiotykoterapia.
W 2019 roku ukazał się artykuł naukowy, w którym przedstawiono wyniki badania polegającego na tym, że myszom laboratoryjnym przeszczepiono bakterie jelitowe osób z chorobą Parkinsona, co spowodowało, że u zwierząt tych pojawiły się zaburzenia ruchowe charakterystyczne dla tej choroby. We wnioskach badacze podkreślili znaczenie substancji zwanej liposacharydem (LPS).
Substancja ta występuje w ścianach komórkowych bakterii gram-ujemnych. Może sprzyjać rozwojowi stanu zapalnego, osłabieniu stanu integralności ściany jelita, aktywacji cytokin prozapalnych.
Zaznaczyć należy, że w chorobie Parkinsona obserwuje się nieszczelność ściany jelita, co powoduje dostawanie się toksyn (w tym LPS) do krwioobiegu. LPS może dotrzeć do mózgu przez nerw błędny i nasilić odkładanie α‑synukleiny (jest to białko zaangażowane w procesy neurodegeneracyjne struktur nerwowych) oraz stan zapalny, a następnie zmiany neurozwyrodnieniowe.
Przypuścić zatem można, że flora bakteryjna nie tylko ma wpływ na zaparcia, stany zapalne w przewodzie pokarmowym, ale także odgrywa pewną rolę w nasileniu choroby Parkinsona. Co za tym idzie, wpływ odpowiedniej diety bogatej w błonnik może spowodować, że rodzaj bakterii zamieszkujących jelita będzie sprzyjał hamowaniu rozwoju tej postępującej ciężkiej choroby.
W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki polecamy pacjentom z chorobą Parkinsona stosowanie Regulobonu, który dostarcza prebiotyków i bakterii probiotycznych. Sprawia on, że poprawia się stan flory bakteryjnej w jelicie. Ponadto łagodzi on zaparcia, na które cierpią często osoby z chorobą Parkinsona. Zalecamy także suplementację diety preparatem Bonineural oraz Resveratrol – esencja wina w kroplach.