Cukrzyca jest chorobą, w której zaangażowanie pacjenta i jego wiedza bezpośrednio wpływają na to, czy chory będzie miał powikłania cukrzycy czy też nie. Czynnikiem, który ma decydujące znaczenie dla rokowania w tej chorobie jest utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru w surowicy krwi. Jeżeli poziomy cukru wahają się w zakresie 100–180 mg% możemy powiedzieć, iż chory ma dobrze wyrównaną cukrzycę. Oczywiście, jeżeli jest osobą młodą cierpiącą na 1 typ cukrzycy, to te wartości powinny być zbliżone do 100 mg%. Diabetolodzy uważają, że zachowanie poziomu glukozy w surowicy krwi w takim zakresie nie zwiększa prawdopodobieństwa częstszych infekcji u chorych na cukrzycę. Jeżeli jednak pacjent nie bada poziomu glukozy w surowicy krwi, nie przestrzega diety i nieregularnie zażywa leki ma większe prawdopodobieństwo zakażenia Covid-19, jak również innym patogenem oraz ryzykuje to, że choroba, która u niego się pojawi będzie przebiegała w sposób niekorzystny i może nawet skończyć się śmiercią. Zioła, które działają stabilizująco na poziom glukozy w surowicy krwi to liść morwy, owocnia fasoli, kora cynamonowca oraz inne rzadziej używane surowce.
W Centrum Ziołolecznictwa w celu utrzymania prawidłowego poziomu krwi używamy mieszanki ziołowej Glukobonisan 2 x dziennie 1 saszetkę. W jej skład wchodzi: liść morwy białej, owocnia fasoli zwyczajnej, ziele pokrzywy zwyczajnej, znamiona kukurydzy zwyczajnej, kora cynamonowca cejlońskiego.
Cukrzyca to choroba, która niesie ze sobą możliwość powikłań. Do najpoważniejszych z nich należą powikłania w siatkówce oka, stąd też chorzy na cukrzycę powinni być przynajmniej raz w roku zbadani przez okulistę. Z preparatów naturalnych rekomendujemy w takich sytuacjach Oculobon, który chroni siatkówkę oka przed uszkodzeniem związanym z nadciśnieniem lub miażdżycą. Powikłania cukrzycy mogą się także lokalizować w naczyniach krwionośnych, dlatego warto pamiętać o preparatach z miłorzębem japońskim i kasztanowcem. Można suplementować dietę preparatem Venobon, który działa prozdrowotnie na układ naczyń żylnych, tętniczych, a także włosowatych.