Zespół policystycznych jajników, a zioła

Nieregularne oraz nadmiernie długie cykle menstruacyjne (przekraczające 40 dni), zwiększone owłosienie ciała, trądzik oraz otyłość brzuszna są symptomami wskazującymi na obecność zespołu policystycznych jajników, zwanego w skrócie PCOS. Jest to schorzenie, które dotyczy coraz większej liczby kobiet, a jego przyczyny są złożone. Ocenia się, że nawet 18% kobiet w wieku rozrodczym może być dotkniętych tym schorzeniem, które wpływa na funkcjonowanie metaboliczne i (w przypadku braku leczenia) może prowadzić do problemów z płodnością.

PCOS diagnozuje się u kobiet, u których występują co najmniej 2 z poniższych cech:

  1. nieregularne cykle menstruacyjne / wydłużenie okresu menstruacyjnego
  2. nadmierna produkcja męskich hormonów (hiperandrogenizm)
  3. obecność torbieli na jajnikach widocznych w badaniu ultrasonograficznym (USG)

Aby łagodzić objawy tej choroby, stosuje się leki hormonalne oraz metforminę. PCOS może także sprawić trudności w zajściu w ciążę. Na szczęście, wiele kobiet z wcześnie zdiagnozowanym i odpowiednio leczonym PCOS nie doświadcza później problemów z płodnością i może urodzić zdrowe dzieci.

Badania sugerują duży potencjał roślinnych surowców zarówno w łagodzeniu objawów PCOS, jak i eliminacji przyczyn tego schorzenia. W literaturze naukowej wskazuje się na pozytywne działanie roślin takich jak lukrecja, piwonia biała, niepokalanka, cynamon, pluskwica groniasta, palma sabal, mięta czy buzdyganek naziemny.

W odpowiedzi na te ustalenia, w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza opracowano innowacyjną recepturę zawierającą cztery roślinne składniki: ekstrakt z korzenia lukrecji, ekstrakt z korzenia piwonii białej, ekstrakt z owoców palmy sabal oraz kora cynamonowca. Preparat P-Complex został stworzony z myślą o kobietach, które chcą naturalnie wspomagać funkcjonowanie swojego organizmu i łagodzić charakterystyczne dla PCOS zaburzenia.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »