Zespół metaboliczny – nie tylko kalorie się liczą

Okazuje się, że aktywność fizyczna ma wpływ nie tylko na kondycję fizyczną i masę ciała, ale także na to jak odczytywany jest nasz materiał genetyczny. U osób ćwiczących dochodzi do korzystnych zmian epigenetycznych, które przekładają się na to, iż masa ciała a także skłonność do zapadania na zespół metaboliczny są mniejsze. Dowiedziono tego bezspornie, przeprowadzając badania na siedemdziesięciu parach bliźniąt jednojajowych, a więc całkowicie zgodnych genetycznie. Udowodniono w nich, że zespół metaboliczny, który prowadzi do chorób serca, udarów mózgu i cukrzycy jest mniej nasilony u tego bliźniaka, który był aktywny fizycznie względem nieaktywnego. Przekładało się to również na mniejszy obwód tali i masę ciała. Naukowcy z Washington State University dowiedli, że u bliźniąt, które ćwiczyły około 150 minut tygodniowo dochodziło do zmian epigenetycznych w obszarach zwanych regionami metylacji DNA, które związane są z masą ciała i obwodem talii. Aktywność fizyczna nie zmienia oczywiście treści naszego materiału genetycznego (genomu), ale decyduje jakie jego fragmenty będą odczytywane, a jakie nie. Takimi procesami zajmuje się właśnie nauka zwana epigenetyką. To doniesienie jest kolejnym dowodem na to, że nie jesteśmy skazani na choroby, które występują, np. częściej w naszej rodzinie, gdyż dobry styl życia może spowodować, iż odczytywane będą te geny, które działają prozdrowotnie, natomiast zły styl życia będzie ujawniał te geny, które szkodzą naszemu zdrowiu. Na ujawnienie się genów w środowisku, czyli ich ekspresję, mają również wpływ inne czynniki, takie jak emocje, sen i pożywienie.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza u pacjentów z zespołem metabolicznym polecamy suplementację diety preparatem Lipoboncomplex. Działa on wielokierunkowo:

  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu,
  • sprzyja utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny,
  • chroni komórki przed stresem oksydacyjnym,
  • wspomaga układ trawienny,
  • reguluje poziom cukru w surowicy krwi.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »