Rok 2019

Sierpień 2019

Dorota Błecha i Krzysztof Błecha wyjeżdżają do Iraku jako wolontariusze Fundacji Pomocy Dzieciom z Żywca, by na miejscu rozpoznać sytuację i problemy rodzin Jazydów, uciekinierów i przesiedleńców mieszkających w Khanke i okolicy (Iracki Kurdystan) po wojnie z ISIS. Towarzyszą im Bartosz Rutkowski szef Fundacji “Orla Straż” i Andrzej Ochał.

Dorota Błecha i Krzysztof Błecha ze rodziną Jazydów
foto: Orla Straż
lek. med. Krzysztof Błecha udziela pomocy lekarskiej
foto: Orla Straż
Dorota Błecha i Krzysztof Błecha w obozach dla irackich przesiedleńców
foto: Orla Straż

Dowiedz się więcej

Czerwiec 2019

Na początku czerwca fala pożarów nawiedziła Sindżar w Iraku – ojczyznę Jazydów. W płomieniach stanęły tysiące hektarów pól uprawnych znajdujących się w bardzo bliskim sąsiedztwie zabudowań gospodarczych oraz domów. W Sindżarze nie ma jednostek straży pożarnej, więc mieszkańcy samodzielnie walczyli ze skrajnie niebezpiecznym żywiołem.

Rolnik opłakujący spalony traktor, Irak czerwiec 2019.jpg
Susza w Sindżar (Irak), czerwiec 2019
foto: Orla Straż

Ogień pochłonął użytki. Zginęły zwierzęta hodowlane. Rolnicy stracili dorobek życia. “Orla Straż” i Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca apelują o pomoc dla ofiar pożaru.

Pożar w Sindżar, Irak czerwiec 2019.png
Pożar w Sindżar (Irak), czerwiec 2019
foto: Orla Straż

Są także dobre wieści. W Sindżarze powstał pierwszy tunel foliowy, który umożliwi rodzinie jazydzkiej uprawę warzyw i owoców, a w konsekwencji samodzielne utrzymanie. Ziemia w Iraku jest bardzo żyzna.

Budowa tunelu foliowego - projekt_Dobra_Praca, Irak 2019.png
Budowa tunelu foliowego – projekt “Dobra Praca”, czerwiec 2019
foto: Orla Straż

14 czerwca 2019 roku w Żywcu odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej – tradycyjnie wpisana w obchody Dni Żywca. Podczas sesji 13 osób i 6 instytucji zostało wpisanych do Złotej Księgi Miasta Żywca. Złotymi zgłoskami zapisano również nazwiska Renaty i Krzysztofa Błechów z Fundacji Pomocy Dzieciom.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Żywcu, 14 czerwca 2019.png
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Żywcu, 14 czerwca 2019 r.
foto: UM w Żywcu

Maj 2019

Projekt “Orlej Straży” – “Dobra praca” – przynosi pierwsze sukcesy. Mamy w tym swój udział. Na początku maja zostaje uruchomiona dystrybucja sprzętu medycznego dla miejskich przychodni w dolinie Niniwy.

dostawa sprzętu medycznego, Irak 2019.png
Dostawa sprzętu medycznego dla chrześcijańskich żołnierzy
foto: Orla Straż

Kwiecień 2019

gabinet lekarski - projekt_Dobra_Praca, Irak 2019.jpg
Gabinet lekarski w Sindżar (Irak) – projekt “Dobra praca”
foto: Orla Straż

Do wyzwolonych z rąk terrorystów islamskich miejscowości irackich, na przełomie 2016 i 2017 roku, wracają przesiedleńcy. Zastają ruiny. Ich domy, sklepy, warsztaty zostały obrócone w gruz. Od trzech lat pomagamy im w powrocie do normalnego życia. Nie można jednak bez końca dawać ludziom jedzenia czy wody, nie dając nadziei. – Realizacji tej idei służy właśnie projekt “Dobra praca“. – Dając przysłowiową ‘wędkę’, dajemy ludziom nadzieję, że wkrótce wrócą do normalnego życia o własnych siłach.

Srebrne Krzyże Zasługi dla Państwa Błechów za niesienie pomocy humanitarnej poza granicami naszego kraju

uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP_16_04_2019.jpg
Renata i Krzysztof Błecha otrzymują Srebrne Krzyże Zasługi za działalność charytatywną z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, 16 kwietnia 2019
foto: Kancelaria Prezydenta RP
uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP_16_04_2019_.jpg
Renata i Krzysztof Błecha oraz Bartosz Rutkowski z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, 16 kwietnia 2019
foto: Kancelaria Prezydenta RP

“Orla Straż” – z pomocą firmy Bonimed – odbudowuje miejsca pracy: gabinety lekarskie, warsztaty, sklepy. – Organizuje kury kroju i szycia dla Jazydek. Wyposaża firmy i zakłady w narzędzia, dzięki którym ludzie sami zarabiają na chleb, odbudowują przestrzeń publiczną i własne domy…

kurs.jpg
Kurs kroju i szycia dla Jazydek w OurBridge, maj 2018
foto: Wojciech Tora

Marzec 2019

Zakup zwierząt hodowlanych dla 80 rodzin jazydzkich przez “Orlą Straż” przyniósł wymierne korzyści. Nie dość, że zostały zabezpieczone podstawowe potrzeby ludzkie, a dieta urozmaicona w jajka, mleko, sery, czy jogurty, to można także mówić o pewnym sukcesie terapeutycznym… Żywy inwentarz daje tym biednym ludziom poczucie własnej wartości i kształtuje poczucie odpowiedzialności za dobytek.

zywy_inwentarz.jpg
Żywy inwentarz w obozie dla przesiedleńców, maj 2018
foto: Wojciech Tora

Styczeń – luty 2019

Nowy rok, a zatem i nowe projekty charytatywne. Wciąż finansowane są zabiegi medyczne i zakup zwierząt hodowlanych. Fundacja “Orla Straż” przy wsparciu firmy Bonimed pomaga sukcesywnie odbudowywać zakład po zakładzie, sklep po sklepie, przekazując również niezbędne narzędzia i wyposażenie.

sklep dla kobiet projekt_Dobra_Praca, Irak 2019.png
Sklep w Khanke (Irak) – projekt “Dobra praca”
foto: Orla Straż
sklep rodzinny projekt_Dobra_Praca, Irak 2019.jpg
Sklepik obozowy – projekt “Dobra praca”
foto: Orla Straż