Nie od dziś wiadomo, że na częstotliwość wypróżnień ma wpływ dieta. Jednym z produktów spożywczych, które sprzyjają redukcji zaparć są migdały. W jednym z badań publikowanych na łamach prestiżowego czasopisma The American Journal of ClinicalNutrition czytamy, iż osoby, które spożywały całe migdały miały o 1,5 więcej wypróżnień na tydzień, w porównaniu z tymi, którzy migdałów nie spożywali. Ilość migdałów rekomendowana do spożycia to około 50 g dziennie. Ważne jest też to, by były to migdały całe, a nie zmielone. Pozytywne objawy pojawiają się już po 4 tygodniach. Ciekawy jest mechanizm działania migdałów. Otóż osoby spożywające dziennie garść migdałów, miały większą produkcję maślanu sodu w jelitach, substancji, która od dawna uważana jest za niezwykle prozdrowotną dla naszych jelit. Działa ona bardzo korzystnie na metabolizm bakterii jelitowych. A ponadto wpływa ona na właściwe wchłanianie substancji odżywczych w jelitach i wspomaga system odpornościowy. Zatem rekomendacja jest prosta: zjadaj garść migdałów dziennie. Jeżeli chodzi o zaparcia i podobny do migdałów mechanizm działania, to warto pamiętać o błonniku. W CZOG zalecamy w przypadku zaparć Regulobon, w skład którego wchodzi błonnik z babki jajowatej, otrębów owsianych oraz inulina. Regulobon w przypadku zaparć stosuje się łącznie z kroplami Gastrobonisol. Aby uregulować pracę jelit zazwyczaj wystarczy terapia trwająca od 3 do 5 tygodni, czyli podobnie jak w przypadku spożywania migdałów.
Polecamy również inne artykuły
Zdrowie w jogurtach
Sfermentowane produkty mleczne, szczególnie jogurty naturalne i kefiry, przyczyniają się do naszego zdrowia, gdyż, jak się okazało, wykazują działanie przeciwzapalne. Zmniejszają przenikalność toksyn prozapalnych produkowanych przez…
Posiadanie wyrostka robaczkowego ma sens
Operacja usunięcia wyrostka robaczkowego, obok usunięcia przepukliny, to chyba „najpopularniejsza” procedura medyczna wykonywana przez chirurga ogólnego. Wyrostek robaczkowy uważany był za niepotrzebny „twór”, który może…
Zioła na zgagę
Zioła znakomicie nadają się do łagodzenia dolegliwości związanych ze zgagą wynikającą z refluksu żołądkowo-przełykowego. Ich wyższość nad lekami syntetycznymi polega na tym, że nie zaburzają one…
Paląca zgaga
Jest ona wywoływana cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Problem jest może niegroźny w porównaniu do innych chorób, ale uciążliwy i dość powszechny. Zgaga codziennie towarzyszy…