W takim przypadku dobrze sprawdzają się preparaty ziołowe zawierające ekstrakty z owoców kasztanowca. Działają one przeciwobrzękowo, poprawiają krążenie żylne i włosowate. Można je stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Spożywanie ekstraktu z nasion kasztanowca łącznie z ekstraktem z liści miłorzębu japońskiego niesie ze sobą dodatkową korzyść, ponieważ miłorząb zmniejsza tendencję do tworzenia się zakrzepicy.
Takie połączenie występuje w preparacie Venobon. Ekstrakt z owoców kasztanowca stosowany zewnętrznie w postaci maści dobrze komponuje się z destylatem kory oczaru wirginijskiego, ekstraktem z nagietka oraz olejkami eterycznymi: cyprysowym i lawendowym, znaleźć je można w Venobonie kremie.
Jeżeli doszłoby do złamania kości, co w tym przypadku może mieć miejsce, warto stosować również preparaty poprawiające zrost kostny. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza stosujemy w tym celu Mumio-Bon 2 x dz. 1 kaps. Mumio to naturalna substancja używana w lecznictwie od tysięcy lat. W II połowie XX wieku rozpoczęły się intensywne badania nad jej własnościami terapeutycznymi. Prowadzone były w różnych instytutach naukowych ZSRR. Były to bardzo poważne wieloośrodkowe prace. Dowiedziono w nich niezwykle korzystnego działania tej substancji na organizm ludzki.
Pierwszą ciekawą obserwacją, której dokonali naukowcy było to, że sprzyja ona leczeniu złamań kości. Profesor A. S. Szakirow w latach 1966–69 stosując 0,2 g mumio na dzień uzyskał przyspieszenie zrostu kostnego o 13–17 dni w porównaniu z osobami nie stosującymi mumio. Badanie prowadzone było na ogromnej grupie ok. 2500 osób ze złamaniami kości długich i płaskich. Profesor Szakirow zalecał stosowanie mumio tylko przez okres 10 dni.
Współcześni naukowcy zalecają prowadzenie kuracji w przypadku złamań przez okres ok. 30 dni, następnie można dokonać przerwy 5 dniowej i kontynuować leczenie aż do całkowitego zrostu kostnego. Przy złamaniach kości warto zwiększyć w diecie ilość produktów spożywczych bogatych w kolagen.
Znany autorytet w dziedzinie ziołolecznictwa i medycyny naturalnej Ojciec Grzegorz Sroka zalecał jedzenie galaretek z giczy cielęcych. Dodatkowo stosować można odwar z mieszanki ziołowej OrganicKrzem zawierającej surowce roślinne bogate w krzem, takie jak: ziele skrzypu polnego, owoc dzikiej róży, ziele pokrzywy zwyczajnej, ziele rdestu ptasiego. Krzem przyczynia się do budowania włókien kolagenowych, które nie tylko zwiększają wytrzymałość tkanki kostnej, ale także wpływają na wzmocnienie ścięgien, więzadeł i torebki stawowej, co ma znaczenie przy zwichnięciu stawów.
Należy dodać, że włókna kolagenowe odpowiadają za jędrność skóry, dlatego surowce zielarskie wymienione w wyżej przedstawionej recepturze ziołowej, prof. Aleksander Ożarowski (ikona polskiej fitoterapii) zalecał w celu redukcji zmarszczek i przywrócenia młodego wyglądu skóry.
Także witamina C przyczynia się do powstawania kolagenu. Nie zawsze jest jednak tolerowana przez żołądek, dlatego dobrze ją suplementować preparatem łagodnym dla żołądka, czyli Witaminą C Ojca Grzegorza. Ostatnim elementem, o którym należy pamiętać w przypadku złamań, zwłaszcza u osób starszych, to suplementacja diety Witaminą D3 i K2 (MK7), zwłaszcza, gdy cierpimy na osteoporozę.
Sugerujemy wtedy przyjmowanie Witaminy D3+K2 (MK7) Ojca Grzegorza, która zawiera wyżej wymienione witaminy rozpuszczone w oleju z oliwek.