Dieta ketogeniczna niejedno ma imię

Przyjęło się, że dieta ketogeniczna to spożywanie smalcu, boczku i podgardla. Nie jest to do końca prawda, dlatego że można tę dietę prowadzić opierając się na tłuszczach roślinnych takich jak między innymi oliwa, awokado, orzechy. Dobrze wzbogacić ją o tłuste ryby, zwłaszcza morskie i jajka.

Dieta keto powinna prowadzić, wedle jej założeń, do stanu gdy nasz organizm wykorzystuje do produkcji energii, nie jak to się zwykle dzieje glukozę, a ciała ketonowe. Dieta keto najczęściej wykorzystywana jest w kuracjach odchudzających. W jednym z badań, w którym uczestniczkami były tylko panie, przez 8 tygodni stosowana była dieta od 1700 do 1800 kcal. Uczestniczki podzielone były na dwie grupy. Jedna z nich była na diecie keto, druga była grupą kontrolną. W czasie tym uczestniczki grupy keto schudły 6,5 kg, a grupy kontrolnej 4,5 kg.

Dieta ketogeniczna charakteryzuje się tym, że pacjenci łatwiej mogą utrzymać rygory dietetyczne, gdyż ich odczuwanie głodu jest mniejsze, niż osób na diecie niskokalorycznej, ale nie keto. Jest to powodowane tym, że w diecie keto mamy niskie poziomy insuliny. Raptowne wzrosty poziomu insuliny, w ślad za którymi pojawiają się incydenty hipoglikemii, są częstą przyczyną zjadania słodkich przekąsek u osób, które odchudzają się nie używając diety keto. Dieta keto jest kontrowersyjna, gdyż jest dietą eliminującą część produktów. Poza tym większość osób na początku jej trwania przechodzi coś co nazywa się ketogrypą. Występuje ona w tzw. okresie adaptacyjnym, czyli w pierwszym miesiącu, gdy przechodzimy na dietę ketogeniczną. W diecie ketogenicznej tracimy też sporo wody i elektrolitów. Jest to wywołane niskim poziomem insuliny, która jest istotnym elementem wychwytywania zwrotnego sodu w nerkach. Dlatego też należy nawadniać się w przypadku tej diety, najlepiej wodami wysokozmineralizowanymi. Generalnie w przypadku diety ketogenicznej należy korzystać z pomocy dietetyka. Jedną z wad diety keto jest mniejsze spożycie błonnika, dlatego też w CZOG rekomendujemy suplementację tym produktem odżywczym. Zalecamy preparat Regulobon dwa razy dziennie 1 łyżeczkę na szklankę wody.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »