Pacjenci z łuszczycą zgłaszają się do naszego Centrum Ziołolecznictwa od wielu lat. Nasza wiedza w zakresie terapii łuszczycy ewoluowała. Zawsze byliśmy zdania, że łuszczyca to nie choroba skóry, a skórna manifestacja choroby ogólnoustrojowej. – Dlatego zalecamy pacjentom krople ziołowe Nefrobonisol i Gastrobonisol i preparat Boniderm (Pomadę Ojca Grzegorza). – Krople mają za zadanie wspomagać detoksykację organizmu. Preparat został przebadany na początku lat 90. w Klinice Dermatologicznej w Białymstoku i uzyskał pozytywną opinię w kwestii zapobiegania objawom alergii, trądziku i łuszczycy. Takie postępowanie nie daje natychmiastowych efektów, ale po pewnym czasie wielu pacjentów odczuwa korzystny takiej wpływ terapii.
W przypadku łuszczycy, od kilku lat, stosujemy również ekstrakt z korzenia piwonii białej. Doniesienia na temat działania tego surowca naturalnego pojawiły się już na początku obecnego stulecia, natomiast badania skuteczności przeprowadzili naukowcy chińscy w 2017 r. Analizy prowadzono na 108 pacjentach z łuszczycą plackowatą nasiloną w stopniu średnim i silnym. Badania prowadzono zgodnie z dobrą praktyką badań klinicznych (randomizowane z podwójnie ślepą próbą). Stosowanie piwonii białej łącznie z acytretyną sprawiało, że pacjenci szybciej wracali do zdrowia niż ci, którzy stosują tylko acytretynę (lek często zalecany w łuszczycy). Zaobserwowano także, że u grupy stosującej piwonię rzadziej występują działania niepożądane pod postacią uszkodzenia komórek wątroby. Z innych badań wiadomo, że korzeń piwonii białej działa ochronnie na komórki wątrobowe. Piwonia biała jest także obiecującą opcją terapeutyczną w łuszczycowym zapaleniu stawów, jak również w innych chorobach o podłożu autoimmunologicznym. W związku z tym w takich jednostkach chorobowych zalecamy suplementację diety preparatem Peobon, w skład którego wchodzi ekstrakt z korzenia piwonii białej. Kolejnym surowcem naturalnym, który zyskał naszą akceptacje w przypadku łuszczycy, stała się czarna huba, czyli błyskoporek podkorowy, znany pod nazwą chaga. Osobom, które zajmują się fitoterapią surowiec ten kojarzy się przede wszystkim z profilaktyką przeciwnowotworową. Nad działaniem przeciwnowotworowym huby prowadził badania mi.in. prof. Aleksander Ożarowski i zalecał stosowanie tego surowca u pacjentów cierpiących na raka.
Dokonując przeglądu literatury naukowej znaleźliśmy nieco archaiczne badanie przeprowadzone w byłym Związku Radzieckim. Według tego źródła – czarną hubę podawano także pacjentom z łuszczycą, uzyskując bardzo dobre efekty. – Uwzględniliśmy wyniki tych badań w naszej koncepcji terapeutycznej i dołączyliśmy suplementację preparatem o nazwie Bofonginn-kompleks zawierającym ekstrakt z czarnej huby – z korzyścią dla naszych pacjentów. Aktualnie w przypadku łuszczycy zalecamy łączne stosowanie pięciu wyżej wymienionych produktów.