Choroba Parkinsona może mieć swoje źródło w jelitach

Już od pewnego czasu można spotkać się z artykułami naukowymi, których autorami są zespoły naukowców, jakby się wydawało odległych dziedzin, czyli gastroenterologów – specjalistów od przewodu pokarmowego oraz psychiatrów i neurologów. Autorzy zauważają powiązania pomiędzy źle funkcjonującym przewodem pokarmowym a chorobami neurologicznymi i psychiatrycznymi. Przypuszcza się, że ma to związek z nadmierną przepuszczalnością przez barierę jelitową obco gatunkowego białka zwaną przesiąkliwym jelitem. Nieszczelność tej bariery wynika z różnych czynników, m.in. również ze złego składu flory bakteryjnej bytującej w tym narządzie. Ostatnio pojawiło się doniesienie dr Mohammed Z. Sheriff z Case Western Reserve University i University Hospitals Cleveland Medical Center w Ohio, w którym czytamy, że u osób z usuniętym wyrostkiem robaczkowym 3-krotnie częściej występuje choroba Parkinsona. Wyrostek robaczkowy, zwany kiedyś ślepą kiszką, jest miejscem, które jest swego rodzaju schronem dla bakterii jelitowych. Chowają się one do niego wtedy, gdy np. stosujemy agresywną antybiotykoterapie.

W Centrum Ziołolecznictwa dla utrzymania prawidłowej flory bateryjnej jelit zalecamy Bactibon complex oraz Regulobon. U osób z chorobami neurodegeneracyjnymi sugerujemy suplementację diety preparatem DS complex i Neurobon complex.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »