Migdały pomocne w zaparciach

Nie od dziś wiadomo, że na częstotliwość wypróżnień ma wpływ dieta. Jednym z produktów spożywczych, które sprzyjają redukcji zaparć są migdały. W jednym z badań publikowanych na łamach prestiżowego czasopisma The American Journal of ClinicalNutrition czytamy, iż osoby, które spożywały całe migdały miały o 1,5 więcej wypróżnień na tydzień, w porównaniu z tymi, którzy migdałów nie spożywali. Ilość migdałów rekomendowana do spożycia to około 50 g dziennie. Ważne jest też to, by były to migdały całe, a nie zmielone. Pozytywne objawy pojawiają się już po 4 tygodniach. Ciekawy jest mechanizm działania migdałów. Otóż osoby spożywające dziennie garść migdałów, miały większą produkcję maślanu sodu w jelitach, substancji, która od dawna uważana jest za niezwykle prozdrowotną dla naszych jelit. Działa ona bardzo korzystnie na metabolizm bakterii jelitowych. A ponadto wpływa ona na właściwe wchłanianie substancji odżywczych w jelitach i wspomaga system odpornościowy. Zatem rekomendacja jest prosta: zjadaj garść migdałów dziennie. Jeżeli chodzi o zaparcia i podobny do migdałów mechanizm działania, to warto pamiętać o błonniku. W CZOG zalecamy w przypadku zaparć Regulobon, w skład którego wchodzi błonnik z babki jajowatej, otrębów owsianych oraz inulina. Regulobon w przypadku zaparć stosuje się łącznie z kroplami Gastrobonisol. Aby uregulować pracę jelit zazwyczaj wystarczy terapia trwająca od 3 do 5 tygodni, czyli podobnie jak w przypadku spożywania migdałów.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »