Żywność, która modeluje nasze ciało

Na łamach Journal od Nutrition ukazał się artykuł, w którym przedstawiono wynik badania dowodzącego, iż poszczególne składniki diety mogą mieć wpływ na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois, którzy byli autorami tego artykułu zaobserwowali, że 12-tygodniowa dieta wzbogacona o codzienne spożywanie avokado, skutkowała zmniejszeniem ilości głębokiego tłuszczu trzewnego w okolicy brzucha u kobiet. Wiedzieć należy, że ten rodzaj tłuszczu lokalizuje się wokół narządów wewnętrznych i sprzyja powstawaniu cukrzycy typu 2. Ciekawą obserwacją było to, że zamiana taka nie następowała u mężczyzn, na których avokado nie działało. Zależność między rodzajem spożywanego pokarmu a dystrybucją tkanki tłuszczowej było także przedmiotem badań hiszpańskich uczonych w 2004 roku. Przeprowadzili oni szeroko zakrojone randomizowane badanie o nazwie Predimed. Było to badanie nad zaletami diety śródziemnomorskiej. Pokazało ono, że po jej zastosowaniu obniżyło się ciśnienie tętnicze i poziom trójglicerydów oraz cholesterolu. Badacze zaobserwowali również, że w grupie badawczej, w której wprowadzono spożywanie 30g orzechów włoskich dziennie zmniejszył się nieznacznie obwód pasa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to kolejny dowód na to, że nie liczy się ilość kalorii, ale z jakich produktów spożywczych dostarczamy je do organizmu. Może to być również wytłumaczenie dlaczego amatorzy piwa mają często piwny brzuch.

Opracowano na podstawie Profilaktyka zdrowotna i Fitoterapia.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »