Lato to czas, kiedy osoby posiadające żylaki dużo częściej cierpią na obrzęki nóg, które są nimi wywołane. Dolegliwości dotykają czterokrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Postępowanie fitoterapeutyczne w przypadku żylaków powinno obejmować działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, ale także zmniejszające tendencję do tworzenia się zakrzepów. Surowcami zielarskimi, które można wykorzystać w przypadku żylaków jest, np. ekstrakt z nasion kasztanowca, który wykazuje wszystkie powyższe działania. Dobrze jest łączyć go z ekstraktem z miłorzębu japońskiego, który przeciwdziała zakrzepom naczyniowym, stanowiącym najbardziej niebezpieczne powikłania żylaków. Ekstrakty z nasion kasztanowca i liścia miłorzębu japońskiego wchodzą w skład Venobonu.
W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza stworzyliśmy również preparat Venobon complex, który kompleksowo radzi sobie z problemami „ciężkości nóg”, żylakami, obrzękami czy hemoroidami. Może być on także stosowany w przypadku obrzęków pourazowych. Zawiera on w swoim składzie ekstrakt z nasion kasztanowca, kłącze ruszczyka kolczastego i diosminę. Takie połączenie to gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Polecamy stosować suplement diety Venobon complex 2 x dziennie 1 kapsułka.
W przypadku żylaków można również stosować zewnętrznie kremy lub maści ziołowe. Mogą one zawierać wyżej wymienione surowce zielarskie. Inną pomocną rośliną jest oczar wirginijski, który ma działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwkrzepliwe, czyli idealnie nadaje się do leczenia żylaków. Olejek lawendowy łagodzi obrzęki i bóle nóg częste w żylakach, natomiast olejek cyprysowy szczególnie przydatny jest przy pajączkach naczyniowych, które często pojawiają się u osób cierpiących na żylaki, jak i mających problemy z kruchymi naczyniami włosowatymi. Wszystkie te składniki znajdują się w Venobon krem. W przypadku pajączków naczyniowych korzystnie może oddziaływać także ekstrakt ze skórek winogron bogaty w resweratrol, zwłaszcza podawany podjęzykowo. W Centrum Ziołolecznictwa używamy do tego celu preparatu Resveratrol – esencja wina w kroplach (2 x dziennie 10 kropli).
Pamiętajmy również, że ciepło znacznie pogarsza krążenie żylne, dlatego oprócz przyjmowania preparatów ziołowych wskazane jest, aby latem spędzać więcej czasu w ruchu. Jeżeli nie mamy takich możliwości w pracy, dobrze jest stanąć kilkanaście razy na palcach lub przez 2–3 minuty intensywnie ruszać stopą – takie ćwiczenia pomocne będą zwłaszcza Paniom lubiącym chodzić w szpilkach. Dla osób mających pracę siedzącą wskazane jest wykładanie nóg na krzesło lub włożenie podudzi i stóp do zimnej wody.