Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

W związku z procesem starzenia się społeczeństwa coraz większa grupa osób choruje na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Szacuje się, że w 2050 roku w samej Europie będzie to grupa 77 mln ludzi. Choroba ta powodowana jest przez gromadzenie się złogów tłuszczu w siatkówce oka, tzw. druzów. Ta pierwsza sytuacja dotyka bogatych społeczeństw Świata Zachodu. W krajach biedniejszych, gdzie ludność jest mniej odżywiona, choroba ta powodowana jest przez niekontrolowany rozrost naczyń krwionośnych w siatkówce oka, który prowadzi do krwotoków. Chorobę można diagnozować w sposób prosty Testem Amslera, ale zawsze należy potwierdzić rozpoznanie u lekarza okulisty. AMD może prowadzić do ślepoty i tak często się zdarza. Ślepota ta była jak do tej pory nieodwracalna, ale pojawiło się „światełko w tunelu”. Naukowcy z Ruskin University stworzyli specjalne nanowłókno, stanowiące rusztowanie do hodowli komórek siatkówki. Jeżeli eksperyment z fazy laboratoryjnej przejdzie fazę kliniczną, to dojdziemy do stanu opisanego w Biblii, że ślepi odzyskują wzrok. Aby nie doprowadzić do AMD należy bacznie się obserwować, dotyczy to szczególnie kobiet o niebieskich oczach, bo one są bardzo narażone na tę chorobę. Należy też zażywać substancje, które kumulują się w plamce żółtej, takie jak luteina i zeaksantyna. W CZOG polecamy w takim przypadku Oculobon, który oprócz wyżej wymienionych substancji naturalnego pochodzenia, zawiera w swoim składzie wysokiej jakości ekstrakt z borówki czarnej, a także zestaw witamin i mikroelementów wspomagających pracę oczu.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »