W związku z procesem starzenia się społeczeństwa coraz większa grupa osób choruje na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Szacuje się, że w 2050 roku w samej Europie będzie to grupa 77 mln ludzi. Choroba ta powodowana jest przez gromadzenie się złogów tłuszczu w siatkówce oka, tzw. druzów. Ta pierwsza sytuacja dotyka bogatych społeczeństw Świata Zachodu. W krajach biedniejszych, gdzie ludność jest mniej odżywiona, choroba ta powodowana jest przez niekontrolowany rozrost naczyń krwionośnych w siatkówce oka, który prowadzi do krwotoków. Chorobę można diagnozować w sposób prosty Testem Amslera, ale zawsze należy potwierdzić rozpoznanie u lekarza okulisty. AMD może prowadzić do ślepoty i tak często się zdarza. Ślepota ta była jak do tej pory nieodwracalna, ale pojawiło się „światełko w tunelu”. Naukowcy z Ruskin University stworzyli specjalne nanowłókno, stanowiące rusztowanie do hodowli komórek siatkówki. Jeżeli eksperyment z fazy laboratoryjnej przejdzie fazę kliniczną, to dojdziemy do stanu opisanego w Biblii, że ślepi odzyskują wzrok. Aby nie doprowadzić do AMD należy bacznie się obserwować, dotyczy to szczególnie kobiet o niebieskich oczach, bo one są bardzo narażone na tę chorobę. Należy też zażywać substancje, które kumulują się w plamce żółtej, takie jak luteina i zeaksantyna. W CZOG polecamy w takim przypadku Oculobon, który oprócz wyżej wymienionych substancji naturalnego pochodzenia, zawiera w swoim składzie wysokiej jakości ekstrakt z borówki czarnej, a także zestaw witamin i mikroelementów wspomagających pracę oczu.
Polecamy również inne artykuły
Zespół suchego oka
Niektórzy pacjenci cierpią na przewlekły brak łez i śliny. Wydaje się to osobom zdrowym dziwne, ale w rzeczywistości jest to choroba, która bardzo utrudnia życie. Oczy ciągle…
Suplementacja diety w chorobach oczu a badania naukowe
Od dawna panuje opinia, że naturalne produkty sprzyjają dobremu widzeniu, ale dopiero badania naukowe (CAREDS, AREDS, BMES, LUNA), które przeprowadzono w ostatnich latach, potwierdziły tą obiegową…
Zaćma a wolne rodniki
Zaćma, zwana też kataraktą, to zmętnienie soczewki spowodowane wytrącaniem się w niej nierozpuszczalnych w wodzie związków białkowych, które powstają na skutek utleniania ich przez wolne rodniki. Wolne…
Oculobon chroni oczy
Większość z nas wiele godzin w ciągu dnia, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, poświęca na wpatrywanie się w ekran komputera. Oczy nie są przygotowane na tak dużą dawkę…