Okres jesieni i zimy to czas, kiedy wielu z nas będzie wymagać terapii antybiotykowej. Wiązać się to będzie z niebezpieczeństwem zniszczenia bakterii probiotycznych, które bytują w jelitach. Aby ustrzec się tej sytuacji w czasie antybiotykoterapii i po niej należy stosować probiotyki i prebiotyki. Te pierwsze to prozdrowotne bakterie, których dostarczenie do jelit powoduje, że nie rozwiną się w nich chorobotwórcze bakterie i grzyby, a prebiotyki to grupa substancji, które można nazwać pożywieniem dla prozdrowotnych bakterii.
Naszym pacjentom, którzy mają problemy z florą jelitową, wynikające z antybiotykoterapii lub innych przyczyn, rekomendujemy przyjmowanie probiotycznego preparatu Bactibon complex. Zawiera on w swoim składzie 7 różnych szczepów bakterii, które są dodatkowo zamknięte w mikrokapsułkach, co chroni je w trakcie transportu przez przewód pokarmowy przed uszkodzeniem przez kwas solny zawarty w żołądku.
Czasami zalecamy również spożywanie Regulobonu. Poza bakteriami zawiera on błonnik z nasion owsa i błonnik z babki jajowatej a także inulinę. Wszystkie te substancje wykazują działanie prebiotyczne. Jako, że stosowanie prebiotyków pod postacią błonnika, nie zawsze jest akceptowane przez małe dzieci, zalecamy wtedy stosowanie samej inuliny w proszku, która rozpuszcza się w wodzie i ma słodki smak, co sprawia, że dzieci spożywają tą formę prebiotyku bez problemu. W naszym Centrum Ziołolecznictwa zalecamy Inulinę Ojca Grzegorza pochodzenia naturalnego. Jej źródłem jest korzeń cykorii. Inulina może służyć nawet do słodzenia potraw, choć nie ma tak intensywnie słodkiego smaku jak cukier.