Przed erą antybiotyków olejki eteryczne były jedną z nielicznych grup substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Ich rola, zarówno w terapii, jak i np. w konserwacji żywności, uległa ograniczeniu w momencie odkrycia antybiotyków. Na ich renesans nie trzeba było jednak długo czekać.
W skutek nadmiernego stosowania antybiotykoterapii, a także używania antybiotyków u zwierząt hodowlanych, pojawiło się coraz więcej lekoopornych drobnoustrojów. Antybiotykooporność spowodowała weryfikację dotychczas stosowanych metod terapeutycznych i powrót do substancji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym pochodzenia naturalnego.
Ogromny potencjał w tym aspekcie wykazują olejki eteryczne. Szerokie spektrum terapeutyczne olejków eterycznych wykorzystywane jest między innymi w stanach zapalnych jamy ustnej o różnorodnej etiologii.
Dobrym tego przykładem może być aerozol Anginbon w skład którego wchodzą naturalne substancje oraz olejki eteryczne: anyżowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, szałwiowy, melisowy, goździkowy, cynamonowy oraz mentol, propolis i destylat oczarowy.
Roztwory olejków eterycznych można wykorzystać również w profilaktyce i leczeniu parodontozy. Pierwotna przyczyna tego schorzenia jest najprawdopodobniej związana z nieprawidłową higieną jamy ustnej umożliwiającą namnażanie się na zębach bakterii. Dzieje się tak wtedy, gdy na szkliwie zębów pojawia się miękki nalot, który następnie przekształca się w wielowarstwową płytkę nazębną. Porowata powierzchnia płytki nazębnej stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii wytwarzających toksyny. Toksyny te powodują stan zapalny i niszczenie dziąseł, a następnie kości.
Przedstawiona powyżej kompozycja może być pomocna przy paradontozie. Według publikacji naukowych bardzo dobre efekty osiąga się w przypadku zastosowania olejków eterycznych jako składników płynu do płukania jamy ustnej. W tym celu można zastosować również krople Pectobonisol o własnościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.