Smog zabija!
Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.
Wielu z nas, którzy amatorsko lub wyczynowo uprawiają sport, zadają sobie następujące pytanie: Czy istnieją jakieś zioła, które mogą poprawić wydolność fizyczną oraz ochronić organizm przed urazami. Istnieje grupa surowców zielarskich zwanych adaptogenami. Ich podstawową własnością jest to, że ułatwiają dostosowanie się organizmu do niekorzystnych, trudnych warunków środowiska. Może to być zarówno duży wysiłek fizyczny, jak i stres psychiczny. Jednym z naturalnych produktów, który rekomendowany jest w celu poprawy wydolności fizycznej jest ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej. Informacje, które płyną od osób uprawiających sport potwierdzają, że zwiększa on wydolność fizyczną i skraca czas potrzebny na odpoczynek.
Oczywiście nie znaczy to, że tarczyca bajkalska zarezerwowana jest wyłącznie dla sportowców. „Stawia na nogi” także osoby starsze. Jest to znana od tysięcy lat roślina używana w medycynie chińskiej. Niedawno pojawiły się informacje, że może się ona przyczynić do wydłużenia naszego życia, poprzez odbudowywanie traconych w trakcie podziałów komórkowych końcówek chromosomów, zwanych telomerami.
W CZOG rekomendujemy przyjmowanie preparatu Vitalbon zawierającego m.in. ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej i zestaw naturalnych antyoksydantów w ilości 2 x dz. po 1 kaps.
Drugim mikroskładnikiem odżywczym, który zalecamy sportowcom, ale także osobom starszym odczuwającym osłabienie organizmu jest koenzym Q10. Ilość koenzymu Q10 w organizmie z wiekiem ulega zmniejszeniu. Odpowiada on za energetykę ustroju, a jego brak prowadzi do uczucia osłabienia. Dlatego suplementacja Koenzymem Q10 Ojca Grzegorza zalecana jest przy uprawianiu sportu, a także u osób starszych. Dawkowanie jest nieco odmienne: u osób starczych jest to 100 mg/dobę a w czasie uprawiania sportu nawet 300 mg/dobę.
Trzecią substancją, którą zalecamy do suplementacji osobom uprawiającym sport jest siarczan glukozaminy. Jest to składnik chrząstki stawowej. Chrząstka ta może ulec uszkodzeniu, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportów obciążających stawy kolanowe. Glukozamina służy również do suplementacji diety u osób ze zwyrodnieniami stawów. Najczęściej zaleca się spożywanie 1,5 g siarczanu glukozaminy na dobę. Glukozaminę można łączyć z innymi substancjami pochodzenia naturalnego, takimi jak chondroityna, która także wchodzi w skład chrząstki stawowej oraz więzadeł, ścięgien i kości.
Jeżeli chodzi o surowce zielarskie to siarczan glukozaminy dobrze kojarzyć z ekstraktami z korzenia hakorośli (rekomendowana ilość to 1,5-4,5 g surowca na dobę). Korzeń tej rośliny hamuje rozwój choroby reumatycznej i zwyrodnieniowej, zwiększa ruchomość stawów, zmniejsza ich sztywność zwłaszcza poranną, hamuje także destrukcję chrząstki stawowej, a także
zmniejsza obrzęki. Dzieje się tak dlatego, że wykazuje on własności przeciwbólowe, przeciwzapalne,
antyproliferacyjne. Pobudza także pracę układu limfatycznego. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca
Grzegorza polecamy pacjentom suplement diety Artrobon (2 x dz. po 2 kaps.) zawierający siarczan
glukozaminy i korzeń hakorośli.
Osoby uprawiające sport narażone są na urazy i w takich przypadkach można stosować preparaty ziołowe do użytku zewnętrznego. W Centrum Ziołolecznictwa polecamy dwie receptury. Ziołowy Balsam Kręgowy Ojca Grzegorza znakomicie nadaje się do wykonywania masażu, który sprawdza się po wysiłku fizycznym (olej z pestek winogron, ekstrakty: arnikowy, dziurawcowy, olejki: miętowy, lawendowy, eukaliptusowy, kamforowy, goździkowy, rozmarynowy, witamina E).
Drugą recepturę, czyli Reumobonisol na bazie nalewki alkoholowej (przez to bardzo łatwo wchłanianej przez skórę), można stosować miejscowo nawet kilka razy dziennie (nalewka bursztynowa, mentol, kamfora, olejek lawendowy, destylat oczarowy, sok z ziela krwawnika, ekstrakty z: kwiatu arniki górskiej, korzenia żywokostu, nasion gorczycy białej, kwiatu nagietka, kwiatu rumianku, ziela jeżówki purpurowej).
Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.
Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź