Stłuszczenie wątroby to proces chorobowy, który inicjowany jest poprzez gromadzenie się w organizmie tkanki tłuszczowej. Jednak w mniejszym stopniu dotyczy to tkanki tłuszczowej podskórnej, natomiast w zdecydowanej większości tkanki tłuszczowej gromadzącej się wokół narządów wewnętrznych tzw. tkanki tłuszczowej trzewnej. Dobrze zademonstrowano to w artykule zamieszczonym w czasopiśmie Metabolizm w 2016 roku o tytule: Epidemiologia, historia naturalna niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Autorzy tego artykułu dowiedli, że zwiększenie się tkanki tłuszczowej podskórnej tylko o 1% nasila stłuszczenie wątroby o 20%. Natomiast wzrost o 1% tkanki tłuszczowej trzewnej powoduje zwiększenie się stłuszczenia wątroby o 40%. Autorzy artykułu użyli nazwy niealkoholowe stłuszczenie wątroby, jednak obecnie naukowcy nazywają to schorzenie stłuszczeniem wątroby związanym z zaburzeniami metabolicznymi (MAFLD). Naukowcy informują, że stłuszczeniowa choroba wątroby dotyczy 1/3 populacji świata.
Czy zioła mogą wspomóc leczenie i profilaktykę MAFLD? Tak ale najważniejsza jest radykalna zmiana stylu życia, która musi doprowadzić do redukcji masy ciała. Rzecz idzie nie tylko o wygląd, rzecz idzie o życie. W zależności od fazy choroby możemy wykorzystać różne substancje ziołowe.
Początkowo gdy mamy do czynienia tylko z otyłością możemy wspomóc się w tej materii preparatami ziołowymi np. Slimbonem (ekstrakty z: korzenia berberysu, z owoców garcinii, z naowocni fasoli, z liści morwy, z liści zielonej herbaty) herbatką ziołową Adipobonisan oraz Regulobonem, który jest źródłem błonnika i bakterii probiotycznych. Te 3 preparaty ziołowe zmniejszają apetyt, zwalniają wchłanianie się produktów spożywczych z jelit, przyspieszają metabolizm, poprawiają stan flory jelitowej.
Czasami mamy do czynienia z rozwiniętą chorobą i cechami uszkodzenia wątroby świadczy o tym choćby podwyższony poziom ALAT, ASPAT, GGTP. Objawy, które pacjent zgłasza mogą początkowo nie budzić dużego niepokoju gdyż jest o zwykle niestrawność, zgaga, wzdęcia, nudności, ucisk w okolicy nadbrzusza, potem może dołączyć się brak łaknienia i nudności oraz odbarwienie stolca związane ze zmniejszeniem wydzielania żółci.
Należy wówczas wspomóc wątrobę preparatami pochodzenia pszczelego. W naszym Centrum stosujemy w takim przypadku Apibon, w skład którego wchodzi ekstrakt z propolisu i mikronizowany pyłek pszczeli. Drugi preparat to jest Hepatobon (ekstrakt z liścia karczocha i ostropestu plamistego). Jeżeli dojdzie do znacznego uszkodzenia wątroby i to będzie manifestowało się min. obrzękami kończyn dolnych a potem całego ciała, powiększeniem wątroby, które objawia się wystawaniem jej krawędzi spod prawego łuku żebrowego, wtedy możemy do środków wspomagających pracę wątroby dołączyć zioła o działaniu moczopędnym. Może to być mieszanka Nefrobonisan, ma ona również działanie odtruwające, gdyż stłuszczona wątroba nie oczyszcza organizmu z toksyn w sposób właściwy. Wspomóc się można również substancjami o własnościach antyoksydacyjnych. Tutaj na czoło wysuwa się esencja wina w kroplach czyli Resveratrol, a także Vitalbon, który poza tym, że jest bombą antyoksydacyjną zawiera w swoim składzie ekstrakt z tarczycy bajkalskiej, który jest zalecany w przypadku uszkodzenia wątroby.