Paracetamol to jeden z najpopularniejszych środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych używanych na świecie. Stosowany jest zarówno u dzieci a nawet u kobiet w ciąży. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że zażywanie tego leku przez kobiety w ciąży może skutkować zwiększonym ryzykiem występowania m.in. astmy u dzieci. W badaniach, które opublikowano w 2019 roku w prestiżowym czasopiśmie JAMA Psychiatry zauważono związek pomiędzy stosowaniem paracetamolu i zwiększonym ryzykiem występowania u dzieci ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Takie wnioski wyciągnęli badacze z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (USA) po przeanalizowaniu danych dotyczących prawie 1000 matek oraz ich dzieci w ramach badania Boston Birth Cohort.
Sprawa wymaga dalszych badań, aby można było jednoznacznie stwierdzić, że paracetamol może mieć związek z ADHD i autyzmem. Można rozważyć stosowanie preparatów ziołowych w przypadku gorączki, np. naparu z kwiatostanu lipy, kory wierzby, soku z malin. W Centrum Ziołolecznictwa w przypadku stanów gorączkowych stosujemy preparat Grypobon (ekstrakt z kory wierzby, ekstrakt z kwiatostanu lipy), oraz polecany głównie u dzieci syrop Pectobon (miód pszczeli, ekstrakt z ziela tymianku pospolitego, ekstrakt z owoców bzu czarnego, ekstrakt z porostu islandzkiego, ekstrakt z liścia babki lancetowatej, ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego, ekstrakt z kwiatu lipy drobnolistnej lub szerokolistnej, olejek z kopru włoskiego).
Znakomite efekty terapeutyczne można osiągnąć w przypadku gorączki używając innych alternatywnych metod, np. stawianie baniek, moczenie stóp w gorącej wodzie. Skuteczność obu tych metod można wytłumaczyć używając wiedzy z dziedziny fizjologii.