Leniwe jelita

Uważany za ojca medycyny grecki lekarz i filozof Hipokrates jest autorem wielu sentencji a jedną z nich jest złota myśl, że jelita z wiekiem stają się bardziej leniwe. Jest to poniekąd prawda, gdyż zaparcia dużo częściej występują u osób starszych niż u młodych. Ale w jednym i w drugim przypadku zaparcia są także konsekwencją zaburzeń trawienia.

Z naszych doświadczeń wynika, że aby perystaltyka, czyli przesuwanie się treści pokarmowej, odbywało się właściwie, trzeba wspomagać organizm w potrawy bogate w błonnik, którego spożywamy za mało. Dlatego też u osób, które zwracają się do nas z problemem zaparć stosujemy Regulobon, w skład którego wchodzi błonnik pozyskiwany z otrębów owsianych oraz z babki jajowatej. Na początku terapii zalecamy od 3 do 4 łyżeczek rozpuszczonych w  wodzie, gdy problem zaparć zaczyna mijać, także ilość błonnika zmniejszamy do 1 do 2 łyżeczek na dobę.

Drugim powodem zaparć są zaburzenia trawienia, dlatego też równolegle z błonnikiem należy zażywać krople Gastrobonisol. Ten lek stosujemy 2 x dz. po 2 łyżeczki przed jedzeniem. Taki rodzaj postępowania, czyli stosowanie błonnika oraz kropli poprawiających trawienie, to prawidłowe leczenie zaparć, czyli likwidowanie ich przyczyn. Efekt regulacji stolca pojawia się zwykle po 2 do 4 tygodni. Środki przeczyszczające, które często są stosowane w przypadku zaparć, nie są ich leczeniem, a tylko wywołaniem wypróżnienia. Najczęściej popełnianym błędem u pacjentów jest przewlekłe stosowanie środków przeczyszczających jako formy leczenia.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »