Uważany za ojca medycyny grecki lekarz i filozof Hipokrates jest autorem wielu sentencji a jedną z nich jest złota myśl, że jelita z wiekiem stają się bardziej leniwe. Jest to poniekąd prawda, gdyż zaparcia dużo częściej występują u osób starszych niż u młodych. Ale w jednym i w drugim przypadku zaparcia są także konsekwencją zaburzeń trawienia.
Z naszych doświadczeń wynika, że aby perystaltyka, czyli przesuwanie się treści pokarmowej, odbywało się właściwie, trzeba wspomagać organizm w potrawy bogate w błonnik, którego spożywamy za mało. Dlatego też u osób, które zwracają się do nas z problemem zaparć stosujemy Regulobon, w skład którego wchodzi błonnik pozyskiwany z otrębów owsianych oraz z babki jajowatej. Na początku terapii zalecamy od 3 do 4 łyżeczek rozpuszczonych w wodzie, gdy problem zaparć zaczyna mijać, także ilość błonnika zmniejszamy do 1 do 2 łyżeczek na dobę.
Drugim powodem zaparć są zaburzenia trawienia, dlatego też równolegle z błonnikiem należy zażywać krople Gastrobonisol. Ten lek stosujemy 2 x dz. po 2 łyżeczki przed jedzeniem. Taki rodzaj postępowania, czyli stosowanie błonnika oraz kropli poprawiających trawienie, to prawidłowe leczenie zaparć, czyli likwidowanie ich przyczyn. Efekt regulacji stolca pojawia się zwykle po 2 do 4 tygodni. Środki przeczyszczające, które często są stosowane w przypadku zaparć, nie są ich leczeniem, a tylko wywołaniem wypróżnienia. Najczęściej popełnianym błędem u pacjentów jest przewlekłe stosowanie środków przeczyszczających jako formy leczenia.