Lato sprzyja zakażeniu pasożytami jelitowymi

Choroby pasożytnicze większości z nas kojarzą się z owsikami, na które cierpią dzieci przedszkolne, glistą ludzka lub tasiemcem. Ale do grupy pasożytów jelitowych należą także pierwotniaki. Najbardziej popularny z nich to lamblia jelitowa zwana także giardią. Równie często jak na lambliozę możemy zachorować na blastocytozę. Pierwotniak, który nas zaatakuje nazywa się Blastocystishominis. Piszemy o nim nie bez kozery w 2023 roku, gdyż spodziewamy się, iż ludzie spragnieni zagranicznych wojaży ruszą tłumnie do ciepłych krajów, a właśnie tam możemy dużo łatwiej zarazić się tym pierwotniakiem. Zakażenie następuje drogą doustną poprzez połknięcie cysty. Cysta uwalnia pasożyta w jelicie grubym. Blastocytoza objawia się najczęściej przewlekłą biegunką, bólami brzucha, czasami pojawiają się objawy ogólne takie jak wysypka, bóle głowy, spadek masy ciała. Żeby wykryć to zakażenie bada się kał osoby podejrzanej o tę chorobę. Leczenie może odbywać się z użyciem antybiotyków, najczęściej stosuje się metronidazol. Można również stosować zioła, np. Vernikabon complex 2 x dz. 1 łyżeczka oraz Alerbon 2 x dz. 2 kapsułki przez co najmniej 2 tygodnie. Jednak zawsze pamiętać należy o tym, że najważniejsza jest profilaktyka. Należy zatem unikać picia wody nieprzegotowanej lub niebutelkowanej, zwłaszcza w krajach o niskim poziomie higieny. Trzeba myć owoce wodą ale nie z kranu. Szczególnie o higienę powinny dbać osoby, które przewlekle przyjmują środki zmniejszające kwasowość żołądkową, np. popularne tabletki na zgagę. Właściwa kwasowość żołądkowa zabezpiecza nas przed wniknięciem wszelkiego rodzaju bakterii, grzybów jak i pierwotniaków. Profilaktycznie w czasie pobytu w krajach, gdzie można się zetknąć z pasożytami jelitowymi i obcą florą bakteryjną polecamy Antybiobon zawierający pyłek pszczeli, ekstrakt z propolisu i liofilizowany sok z miąższu liści aloesu. Z publikacji naukowych wynika, że propolis zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia malarią, zaś receptura taka zwiększa odporność co też działa profilaktycznie w przypadku infekcji.

Polub nas na Facebooku!
https://www.facebook.com/lmnbonimed

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »