Fitoterapia w żylakach kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to choroba dotykająca prawie cztery razy częściej kobiety niż mężczyzn. Nasilenie dolegliwości następuje w okresie letnim. Lecząc żylaki należy pamiętać, że choć jest to choroba powszechna, może być bardzo groźna i wywoływać poważne powikłania, np. owrzodzenia podudzi czy zatory naczyniowe. W przypadku żylaków stosuje się fitoterapię zarówno doustnie, jak i podaje się leki ziołowe na skórę. W objawach przewlekłej niewydolności żylnej, którą powodują żylaki, takich jak: obrzęki i kurcze nóg, uczucie świądu, bólu oraz uczucie ciężkości w nogach, dobre efekty uzyskuje się stosując wyciąg z owoców kasztanowca. Można go stosować zarówno doustnie jak i zewnętrznie. Jest to jeden z najlepiej poznanych surowców zielarskich. Działa wielokierunkowo, prozdrowotnie na układ żylny i naczynia włosowate. Zmniejsza kruchość naczyń oraz poprawia ich elastyczność. Wyciąg z owoców kasztanowca usprawnia również przepływ krwi w naczyniach żylnych i przeciwdziała pojawianiu się zakrzepów naczyniowych. Przyspiesza wchłanianie się płynu surowiczego w miejscu obrzęku, np. wynikłego z urazu. Wyciąg z nasion kasztanowca działa także przeciwbakteryjnie na skórę i błonę śluzową oraz łagodnie przeciwzapalnie i ściągająco. Preparaty zawierające ten surowiec zielarski są najczęściej stosowanymi w przypadku żylaków kończyn dolnych.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w przypadku żylaków zalecamy stosowanie doustnie preparatu Venobon, w którego skład wchodzi ekstrakt z owoców kasztanowca i ekstrakt z liści miłorzębu. Drugim preparatem, który poprawia mikrokrążenie jest Resveratrol – esencja wina w kroplach, zawiera on ekstrakt ze skórek winogron i podaje się go podjęzykowo. Ponadto zalecamy smarowanie skóry w miejscach objętych chorobą i w jej okolicach maścią Venobon krem, w skład której wchodzą: ekstrakt z owoców kasztanowca i nagietka, destylat oczarowyoraz olejki eteryczne: cyprysowy i lawendowy.

W przypadku, gdy pacjent ma owrzodzenia podudzi, do wyżej wymienionych 3 produktów dodajemy również preparaty stymulujące odporność organizmu. W tym celu zalecamy Immunobon 2 x dz. po 1  łyżeczce przez okres 7 dni, potem 3 tygodnie przerwy i ponownie 7 dni terapii. Do tego dodajemy również Antybiobon 2 x dz. po 1 kaps. przez 15 dni, 3 tygodnie przerwy i ponawiamy terapię. 

Postępowanie immunostymulujące prowadzone jest przez okres dłuższy, aż do całkowitego wygojenia się owrzodzeń. Działanie takie jest uwarunkowane tym, że bardzo często powodem nie gojenia się owrzodzeń podudzi jest ich zainfekowanie odpornymi na antybiotyki bakteriami.

W przypadku żylaków ważnym elementem terapii jest aktywność fizyczna. Główną rolę odgrywają tutaj mięśnie goleni. Dlatego też spacer działa zarówno leczniczo jak i profilaktycznie. W przypadku osób, które pracują w pozycji siedzącej, zalecamy chwilowe przerwy, w czasie których należy kilkanaście razy stanąć na palcach i piętach. Już takie drobne działania pomogą złagodzić dolegliwości jakie powodują żylaki. Jako, że objawy choroby nasilają się w cieple, to warto pamiętać, że ochłodzenie nóg poprzez np. polanie ich zimną wodą dobrze wpłynie na kondycję naszych żył. Powinniśmy również wiedzieć, iż nogi jeżeli to możliwe dobrze jest ułożyć nieco wyżej niż resztę ciała. Jeżeli jest to pozycja leżąca można pod nogi podłożyć zwinięty koc lub poduszki, a jeżeli jest to pozycja siedząca należy bez skrępowania wyłożyć nogi na drugie krzesło. W przypadku żylaków często stosujemy również pończochy uciskowe.

Jeżeli żylaki są duże, noga przez długi czas jest nadmiernie ocieplona, a miejsce w którym znajduje się żylak jest zaczerwienione (świadczy to o przewlekłym procesie zapalnym, który zwiększa zagrożenie utworzenia się skrzepliny), należy wtedy rozważyć interwencję operacyjną. Operacja może być w takim przypadku mniejszym złem, gdyż zminimalizujemy w ten sposób możliwość powikłań zatorowych.

 

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »