Telomery to końcówki chromosomów, które uczestniczą w podziałach komórkowych. Im są dłuższe tym więcej podziałów komórkowych dokonuje komórka a to oznacza dłuższe życie. Okazuje się, że stres może mieć negatywny wpływ na długość telomerów. Taki przyczynowo-skutkowy związek odkryli naukowcy badający ptaki.
W jednym z badań pisklakom kormorana czubatego podano hormon stresu zwany kortyzolem, a inną grupę piskląt poddawano stresowi przez trzymanie ich w ręku. Stwierdzono, iż ich telomery uległy skróceniu w porównaniu z grupą kontrolną. Co ciekawe inni badacze poddali stresowi papugi, w taki oto sposób, że przetrzymywano je pojedynczo i nie miały możliwości rozmów z innymi papugami. A wiadomo, że są to zwierzęta społeczne. Także one miały krótsze telomery. Badania przeprowadzano także na ludziach. Osoby poddawane przewlekłemu stresowi miały krótsze telomery, a co za tym idzie szybciej się starzały. Badania prowadzono na komórkach układu odpornościowego organizmu i stwierdzono, że szczególnie oddziaływało to na podgrupę limfocytów T zwanych komórkami CD8. Stres miał także wpływ na poziom enzymu, który odpowiada za dobudowywanie zużytych w czasie podziałów komórkowych fragmentów telomerów, mianowicie na poziom telomerazy. Związek krótkich telomerów i skłonności do infekcji powodowany jest również przez to, że komórki CD8 starzejąc się szybciej, gdyż mają krótkie telomery uwalniają prozapalne cytokiny i powodują ogólnoustrojową reakcję zapalną. Techniki walki ze stresem są nam zatem potrzebne, aby nie chorować na choroby infekcyjne, nie mieć przewlekłego procesu zapalnego i aby żyć długo i szczęśliwie.
W naszym Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza polecamy naszym pacjentom preparat Stresobon, który zawiera w swoim składzie ashwagandhę, ekstrakt z korzenia tarczycy bajkalskiej i z korzenia żeń-szenia. Innym preparatem zawierającym tarczycę bajkalską jest Vitalbon. Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej bogaty w bajkalinę ma unikalne właściwości zwiększające aktywność telomerazy.