Czy to na pewno niedobory magnezu? Businesswoman na diecie pudełkowej.

Do apteki weszła atrakcyjna młoda kobieta. Żakiet, spódnica i szpilki. Pewnie urwała się w przerwie kawowej z jakiejś konferencji, pomyślałam.

– „Poproszę magnez, ale w jakiejś wysokiej dawce. Ten, który biorę już mi nie pomaga”.

– „A przy czym Pani już nie pomaga?” – zapytałam z uśmiechem.

Co Pani dolega?

Okazało się, że pacjentkę niepokoi coraz bardziej odczuwane mrowienie w rękach i „kłucie w nogach”. Zapytałam czy robiła sobie ostatnio badania krwi, czy choruje na jakieś choroby przewlekle i czy na stałe zażywa jakiekolwiek leki. Okazało się, ze wszystkie wyniki ma w normie, a jeśli chodzi o leki, to poza magnezem, na stałe zażywa jedynie pigułki antykoncepcyjne. Nie cierpi na żadne schorzenia, ale jest pod wpływem permanentnego stresu i jest przytłoczona nadmiarem pracy, przez co ostatnio łatwo wpada w irytację i jest drażliwa.

W ciągu dnia wypija kilka filiżanek kawy, wieczorem, aby się zrelaksować często pije wino lub drinka. Zapytana o dietę, powiedziała, że nie ma czasu gotować i zamawia dietę pudełkową „no gluten, no lactose” (bez glutenu, bez laktozy). Nie ze względu na zalecenia lekarza, czy też dietetyka, tylko dlatego, że słyszała, że tak jest zdrowiej. Jeśli chodzi o słodycze, często zdarza jej się „zgrzeszyć”, ponieważ to pomaga jej poczuć się lepiej. Dodatkowo ma ostatnio spore problemy z koncentracją i pamięcią, co zganiała na karb stresu. Do tego wszystkiego ma tendencję do zaparć.

Czy to niedobór witaminy B1?

Duża część wymienionych przez pacjentkę objawów wiąże się z niedoborami witaminy B1. Są one charakterystyczne dla osób stosujących restrykcyjne diety bezglutenowe, spożywających dużą ilość słodyczy i regularnie pijących alkohol (więcej na temat typowych objawów niedoborów witaminy B1 przeczytasz tutaj).

Badania laboratoryjne dotyczące poziomu witaminy B1 we krwi są niestety niemiarodajne, więc najprostszą metodą w przypadku istnienia wielu objawów wskazujących na niedobory jest (oczywiście poza zmiana nawyków żywieniowych), włączenie suplementacji odpowiednio dużymi dawkami tej witaminy. Dawki suplementacyjne witaminy B3 mieszczą się w zakresie od 3 mg (np. Witamina B1 Polfarmex) do 50 mg (np. Benfotiogamma).

Ponieważ duże dawki pojedynczych witamin z grupy B, mogą niekorzystnie wpływać na poziom innych, zaleca się, aby w przypadku dużych niedoborów, przyjmować preparaty kompleksowe, zawierające różne witaminy z grypy B w dużych ilościach. Takie dawki znajdziemy np. w witaminach B complex Solgara, Formedsu, Mitopharmy i w Neurobonie. Są one szczególnie rekomendowane cukrzykom, alkoholikom, „cukroholikom” i osobom z zaburzeniami pamięci.

Rekomendacja

Oprócz magnezu, wydałam pacjentce kompleks witamin z grupy B, zawierający dodatkowo korzystny przy neuropatiach kwas alfaliponowy (Neurobon). W jej przypadku kompleks witamin B był korzystniejszym rozwiązaniem, niż wydanie samej witaminy B1, ponieważ występowanie parestezji (mrowienia), charakterystyczne jest również dla niedoborów witamin B6 i B12.

Pacjentce poleciłam wykonanie dodatkowej diagnostyki u lekarza (uczucie drętwienia, na które się skarżyła, może być bowiem związane z wieloma innymi chorobami np. dyskopatią, boreliozą, zmianami naczyniowymi, będącymi np. konsekwencją palenia papierosów) i kontakt z dietetykiem.

Artykuł opublikowano w “Niezbędniku farmaceuty”, 05 lutego 2022 r. Autor artykułu: dr n. farm. Natasza.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »