Nie bagatelizujmy bólu krzyża

Te dolegliwości bólowe występują bardzo często i mało kto nie doświadczył w swoim życiu choćby jednego incydentu bólowego w tym obszarze. Najczęściej bóle związane są z chorobą przeciążeniową odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Jednakże czasami mogą być spowodowane poważnymi schorzeniami. Kiedy możemy spodziewać się, że przyczyna dolegliwości jest poważna? Wtedy, kiedy ból jest ciągły, nie ustępuje w spoczynku, nasila się w godzinach nocnych, powoduje zaburzenia czucia w jednej lub w obu kończynach dolnych. W takich przypadkach musimy brać pod uwagę, iż doszło do ucisku korzenia nerwowego, wychodzącego z kręgosłupa.

Badaniem, które może potwierdzić bądź wykluczyć ten stan, jest rezonans magnetyczny (MR). Drugą przyczyną silnych bólów, których nie można bagatelizować jest złamanie trzonu kręgu. Takiej przyczyny można spodziewać się, gdy pacjent ma ból w wyniku urazu, podeszłego wieku, leczenia lekami z grupy glikokortykosteroidów, bądź ma osteoporozę. Charakterystycznym objawem w takim przypadku jest ból uciskowy.

Przyczyną bólu może być także przerzut nowotworowy, który lokalizuje się w kręgosłupie. Podejrzewać można taką sytuację, gdy chory cierpi na nowotwór od dłuższego czasu lub gdy nie ma rozpoznania choroby nowotworowej, ale pojawiły się u niego objawy, np. utraty masy ciała.

Objawem ostrzegawczym w przypadku bólu krzyża jest zatrzymanie lub niemożność utrzymania moczu, zwłaszcza gdy chory ma niedowład kończyn dolnych i zaburzenie czucia w okolicy krocza.

Jeżeli bólowi krzyża towarzyszy gorączka, chory ma znacznie obniżoną odporność, należy rozważyć, czy nie doszło do zakażenia centralnego układu nerwowego.

Wszystkie te niepokojące objawy w żargonie medycznym nazywa się czerwonymi flagami i wymagają one pilnej konsultacji lekarskiej.

Jeżeli chodzi o leczenie to zależy ono od tego, czy mamy do czynienia z łagodnymi bólami krzyża czy też przepukliną dysku międzykręgowego. Stosujemy techniki terapii manualnej i akupunktury połączone z suplementacją diety, np. Neuroboncomplex 2 x dz. po 1 kaps, podawanych w trakcie jedzenia.

Łączymy go czasami z zewnętrznie stosowanymi Ziołowym Balsamem Kręgowym O. Grzegorza lub z Reumobonisolem. Jeżeli dolegliwości wywołane są przez chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa to dodajemy również preparat Artrobon 2 x dz. 2 kaps.

Dużą grupę pacjentów stanowią chorzy z ciężką rwą kulszową, którzy mają skierowanie na operację. U nich stosujemy naszą oryginalną terapię. Jej wyniki przedstawiamy w artykułach na stronie www.drblecha.pl.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »