Pogoda w sam raz, żeby zabrać dzieci na plac zabaw. Zwłaszcza po południu, gdy słońce nie jest zbyt intensywne. A tam zjeżdżalnie, karuzele, huśtawki. Jednak silne wahania, pożądane przez dzieci w przypadku dobrej zabawy, nie powinny dotyczyć poziomu glukozy w surowicy krwi u dorosłych. Czym jest hiperglikemia i dlaczego szkodzi? Po zjedzeniu klasycznego posiłku u osoby zdrowej poziom cukru wzrasta przeciętnie z 80 do 130 mg/dl. Wzrost ten stymuluje trzustkę do wydzielania insuliny, która uczestniczy w procesie transportu glukozy do komórki. Częste spożywanie posiłków o wysokim indeksie glikemicznym, wymagającym gwałtownego uwalniania insuliny, powoduje rozchwianie i zaburza procesy metabolizmu glukozy. Przewlekła hiperglikemia („przecukrzenie”) prowadzić może do insulinooporności organizmu (mniejsza wrażliwość na insulinę), a w konsekwencji nawet do cukrzycy typu II (nabytej). Dlatego tak istotna staje się dbałość o redukcję węglowodanów prostych i złożonych w spożywanych posiłkach. Oprócz dbałości o dietę, w profilaktyce i terapii cukrzycy poleca się aktywność fizyczną. Pomocne mogą być również surowce zielarskie spowalniające wchłanianie węglowodanów z jelit do krwi. Sprawiają one, że poziom glukozy poposiłkowej charakteryzują mniejsze wahania i nie są konieczne gwałtowne „wyrzuty” insuliny. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki polecamy stosować przed głównymi posiłkami preparat w kapsułkach, Glukobon w skład którego wchodzą ekstrakty: z korzenia berberysu (z dużą zawartością berberyny), liścia morwy, owocni fasoli i ziela rutwicy. Dla zwolenników herbat ziołowych można alternatywnie pić napary z mieszanki Glukobonisan o następującym składzie: liść morwy białej 42 %, owocnia fasoli zwyczajnej 30 %, ziele pokrzywy zwyczajnej 10 %, znamiona kukurydzy zwyczajnej 10 %, kora cynamonowca cejlońskiego 8 %. Oba preparaty można także łączyć ze sobą, w przypadku nie osiągnięcia pożądanej redukcji glukozy w surowicy krwi przez stosowanie tylko jednego z nich.
Polecamy również inne artykuły
Cukrzyca w ofensywie
Cukrzyca uznana została przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Nie mogło stać się inaczej, skoro rozprzestrzenia się tak gwałtownie. Według danych statystycznych przedstawionych przez WHO w 2016…
Kawa w profilaktyce cukrzycy
Ilość osób, które chorują na cukrzycę stale wzrasta. Ma to związek zarówno z epidemią otyłości, jak i z masowym dosładzaniem różnego rodzaju produktów spożywczych, które wydają się niesłodkie,…
Cukrzyca w czasie pandemii
Cukrzyca jest chorobą, w której zaangażowanie pacjenta i jego wiedza bezpośrednio wpływają na to, czy chory będzie miał powikłania cukrzycy czy też nie. Czynnikiem, który ma decydujące…
Cukrzycy szczególnie zagrożeni infekcją Covid-19
Jak wynika z danych naukowych osoby chorujące na cukrzycę gorzej przechodzą infekcję COVID-19. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, dlaczego tak się dzieje. Być może wynika…