Czas pandemii sprawia, że trwają usilne poszukiwania leków, które mogłyby przyczynić się do zwalczenia wirusa SARS Cov-19. Naukowcy analizują zarówno leki syntetyczne jak i surowce zielarskie. Jednym z nich stały się nasiona czarnuszki siewnej, o której wiadomo od wielu lat, że wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a ponadto stymuluje odporność organizmu. W czterech ośrodkach naukowych w Pakistanie przeprowadzono badania na grupie 313 pacjentów z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem Covidu.
Pacjenci zostali podzielenie losowo (dokonano randomizacji) i otrzymywali mieszaninę 1 grama miodu na kilogram masy ciała dziennie i po 80 mg nasion czarnuszki na kilogram masy ciała dziennie. Leczenie prowadzono przez 13 dni obok standardowego postępowania terapeutycznego. U osób stosujących dodatkowo czarnuszkę siewną skrócił się czas choroby umiarkowanego przebiegu z 7 dni do 4 dni, a w przypadku ciężkiego przebiegu z 13 do 9 dni. Przyspieszyła się również eliminacja wirusa z organizmu. W szóstym dniu choroby w przebiegu umiarkowanym, u osób leczonych czarnuszką 2/3 z nich wznowiło normalną aktywność, a w grupie nie otrzymującej czarnuszkę zaledwie 11% pacjentów wróciło do aktywności. Analogicznie w przypadku ciężkiego przebiegu u osób przyjmujących czarnuszkę po 6 dniach 50% pacjentów wróciło do aktywności, a u osób leczonych bez tego surowca było to zaledwie 3%. Śmiertelność u pacjentów z ciężkim przebiegiem, którym podawano czarnuszkę wynosiła 4%, a w grupie kontrolnej, w której nie podawano czarnuszki, było to aż 18,87%.
Uważa się, że głównym składnikiem nasion czarnuszki wykazującym działanie terapeutyczne jest olej z tej rośliny, ale tylko taki, który ma odpowiednią zawartość olejku eterycznego. Z ciał czynnych, które prawdopodobnie wykazują działanie terapeutyczne wymienia się tymochinon i karwakrol. Ten ostatni związek może hamować aktywność receptora ACE2 i blokować wejście Sars Cov‑2 do komórki oraz hamować jego replikację.
* opracowanonapodstawie: Honeyand Nigella Sativa againts Covid-19 in Pakistan (HNS-COVID-PK): A multi-center placebo controlled randomized clinical trial medRxiv 2020.10.30.2021717364; https://dos.org/10.110/2020.10.30.20217364