Olejki eteryczne działają niczym Duch Święty. Nie widać ich, ale dostrzega się skutki ich działania. Potrafią poprzez swoją doskonałą przenikalność do organizmu wywoływać liczne prozdrowotne efekty. Nie trzeba również pamiętać o ich dawkowaniu, gdyż gdy wkropimy je do nawilżacza powietrza na kaloryferze będą nieustannie aromatyzować pomieszczenie, w którym przebywamy. Możemy wykonywać nimi masaż, dodawać je do kąpieli, ale najczęściej podgrzewamy je w kominku aromaterapeutycznym. Na podstawie doświadczeń jakie posiadamy stworzyliśmy recepturę preparatu Aromatobon, który zawiera w swoim składzie następujące olejki eteryczne: eukaliptusowy, miętowy, cytrynowy, cynamonowy, goździkowy, geraniowy, lawendowy. Działanie zawartych w nim olejków jest wielokierunkowe, więc można go wykorzystać w wielu przypadłościach, jak np.: choroba infekcyjna, bóle mięśni czy stany nerwicowe.
Olejek eukaliptusowy działa silnie bakteriobójczo, wykrztuśnie, upłynnia zalegającą wydzielinę, ułatwia oddychanie, działa rozkurczowo. Dlatego stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych jamy ustnej, gardła, krtani i oskrzeli, nieżytu nosa, zapalenia zatok nosowych, anginy i przeziębienia.
Olejek miętowy: mięta pieprzowa ma znaczące działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwwirusowe, silne działanie przeciwutleniające. Działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego. Działa przeciwbólowo, zarówno wdychany, jak i wcierany w mięśnie.
Olejek cytrynowy zalecany jest w nadciśnieniu, w nerwicy, stanach lękowych, zewnętrznie zaleca się go w żylakach i artretyzmie. Olejek ten „rozjaśnia” umysł i łagodzi objawy menopauzy. Olejek cytrynowy stosuje się również w masażach aromaterapeutycznych w celu rozluźnienia mięśni, wyciszenia i głębokiego relaksu.
Olejek cynamonowy jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków, działa bakteriobójczo. Ponadto ma właściwości rozgrzewające i ściągające. W aromaterapii olejek stosowany jest jako antyseptyk do inhalacji przy przeziębieniu, grypie, infekcjach wirusowych, zapaleniu gardła i kaszlu. Masaż z dodatkiem olejku działa rozgrzewająco, poprawia krążenie, łagodzi dolegliwości reumatyczne. Kompresy pomagają w leczeniu zmian skórnych, zwłaszcza „kurzajek”.
Olejek goździkowy jest środkiem rozkurczowym, przeciwbólowym, wiatropędnym, ułatwiającym trawienie, rozgrzewającym i pobudzającym. Polecany jest do inhalacji przy różnego rodzaju infekcjach, przeziębieniu, chorobach dróg oddechowych, kłopotach z oddychaniem oraz przy zmęczeniu umysłowym. Masaż lub kąpiel z dodatkiem olejku łagodzi bóle reumatyczne, artretyczne, nerwobóle, również zaburzenia trawienne, nudności, wzdęcia i rozwolnienie.
Olejek geraniowy działa zwiotczająco, uspokajająco, przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie, uspokajająco i łagodzi napięcie. Badania potwierdziły, że działa przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Warto stosować olejek geraniowy do dezynfekcji i odświeżania.
Olejek lawendowy stosowany jest do inhalacji w chorobach jamy ustnej, gardła, górnych dróg oddechowych i płuc. Zewnętrznie wyciągi z lawendy stosuje się w formie okładów przy nerwobólach. W aromaterapii olejek stosowany jest jako środek uspokajający, poprawiający nastrój, usuwający depresję, lęki, zniechęcenie, zmęczenie, bóle głowy, migreny oraz w mieszankach z innymi olejkami jako antyseptyk.
Sposób użycia preparatu Aromatobon:
Aromatyzacja: dodać kilka kropli preparatu do naczynia z ciepłą wodą, nawilżacza powietrza lub kominka aromaterapeutycznego.
Kąpiel: 10–15 kropli preparatu wlać do wanny wypełnionej 1/3 wody o temperaturze około 35°C i starannie wymieszać.
Masaż: kilka kropli preparatu dodać do oleju nośnikowego, np. oleju z pestek winogron lub migdałowego, a następnie kolistymi ruchami dłoni wmasować mieszaninę w ciało.
Szczególnie poleca się stosowanie preparatu:
- w okresie zwiększonej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych,
- przy przemęczeniu fizycznym,
- przy narażeniu na stres.
Drugim preparatem zawierającym olejki eteryczne jest stosowany od lat w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza aerozol Anginbon. Stanowi on barierę przed infekcjami szerzącymi się w drogach oddechowych. W jego skład wchodzą olejki eteryczne: anyżowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, tymiankowy, szałwiowy, melisowy, goździkowy, cynamonowy oraz propolis i oczar wirginijski o własnościach gojących.
Opis wykonano na podstawie książki Pachnąca Apteka. Tajemnice Aromaterapii, autorstwa: Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud