Zespół metaboliczny X

 

Zespół metaboliczny X to zespół objawiający się występowaniem nadmiernej otyłości, zwiększonym stężeniem lipidów, w tym cholesterolu w surowicy krwi, zwiększoną krzepliwością i podwyższonym poziomem kwasu moczowego.

Obecnie wg kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zespół tych objawów posiada kilkanaście procent populacji świata zachodniego.

Spowodowane jest to przede wszystkim złym odżywianiem, małą ilością ruchu. Być może substancjami chemicznymi dodawanymi do żywności, bądź też zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Konsekwencją tego zespołu jest epidemia chorób układu krążenia i cukrzycy, jaka ogarnia świat zachodni.

Lekarze biją na alarm, gdyż nawet dzieci w wieku szkolnym mają objawy tego zespołu. Zmiany w tętnicach stwierdzono już u kilkunasto a nawet kilkuletnich dzieci z otyłością. Grozi nam to, że długość życia dzieci obecnie narodzonych będzie krótsza niż ich rodziców i dziadków, czyli odwróci się kilkusetletnia tendencja, że dzieci żyją dłużej niż ich rodzice. Grozi nam katastrofa demograficzna. Niektóre kraje już podjęły działania np. Łotwa jako pierwszy kraj zakazała sprzedaży w sklepikach szkolnych fast – foodów.

Podobne działania powinno także wdrożyć Polskie Ministerstwo Zdrowia poprzez szeroką kampanię promującą zdrowe odżywianie – wykorzystując do tego przede wszystkim telewizję. Należy rozważyć zakaz zakupu pewnych produktów żywnościowych przez dzieci, które są bardzo wrażliwe na sugestywną reklamę telewizyjną.

Sugerujemy wprowadzić do sklepików szkolnych zdrową żywność.

U dorosłych lub dzieci należy wprowadzić leczenie preparatami naturalnymi wyłapującymi wolne rodniki i obniżającymi poziom cholesterolu.

Od dziesięcioleci promujemy w Centrum Fitoterapii o. Grzegorza zdrowe, czyli naturalne odżywianie z dodatkiem ziół.

Zioła przeciwmiażdżycowe są bezpieczne i można je stosować bez uszczerbku na zdrowiu. W naszym Centrum Fitoterapii najczęściej sugerujemy: Lipobon (2 – 3 x dziennie), który hamuje metabolizm cholesterolu i działa ochronnie na śródbłonek naczyń krwionośnych 1 kapsułkę oraz Chitobon, który zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pokarmu 2 – 4 kapsułek przed posiłkiem zawierającym tłuszcz zwierzęcy lub mięso wieprzowe.

Czasami w zaawansowanej miażdżycy dodajemy Apibon 1 – 2 kapsułki dziennie. Żadne jednak leki nie zastąpią diety i ruchu. Apel o zmianę trybu życia to już nie truizm, to być może ostatni dzwonek przed dzwonem cmentarnym.

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź też złagodzić dolegliwości. Najlepsze

Czytaj wiecej »

Zioła na zapalenie zatok

Jeżeli zachorujemy na katar, który po kilku dniach ustąpi to możemy przypuszczać, że mamy dobrą odporność na infekcje. Ale jeżeli jego skutkiem będzie zapalenie zatok, to będzie to świadczyć o tym,

Czytaj wiecej »

Styl życia a bóle miesiączkowe

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Zalety diety w leczeniu onkologicznym

Polscy naukowcy opracowali dietę, która zmniejsza ryzyko raka aż o 60%. Dieta oparta na owocach, warzywach, sokach i produktach mlecznych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet i raka płuc u mężczyzn aż o 60%

Czytaj wiecej »