Lecząc choroby dermatologiczne należy pamiętać, iż trzeba je traktować jako skórne objawy chorób somatycznych, czyli tkwiących wewnątrz ciała. Dlatego też zawsze przy chorobie skóry zalecamy stosowanie ziół lub kropli o działaniu odtruwającym. Chodzi tutaj o dwa rodzaje kropli – krople odtruwające Nefrobonisol, które eliminują toksyny rozpuszczalne w wodzie i krople klasztorne Gastrobonisol,
Lecząc choroby dermatologiczne należy pamiętać, iż trzeba je traktować jako skórne objawy chorób somatycznych, czyli tkwiących wewnątrz ciała. Dlatego też zawsze przy chorobie skóry zalecamy stosowanie ziół lub kropli o działaniu odtruwającym. Chodzi tutaj o dwa rodzaje kropli – krople odtruwające Nefrobonisol, które eliminują toksyny rozpuszczalne w wodzie i krople klasztorne Gastrobonisol, które eliminują toksyny rozpuszczalne w tłuszczach.
Choroba rozumiana jako zaburzenia homeostazy organizmu ma swe objawy na skórze , jednak swą przyczynę w jego wnętrzu. Trzeba tu dodać, że nie jest to myśl nowa, gdyż już Paracelsus domyślał się tej prawdy, że choruje cały człowiek, a nie tylko jego skóra. Podobnie przedstawiają ten problem lekarze homeopaci, którzy uważają, że nie powinno się leczyć chorób skóry, ale przede wszystkim zaburzenia funkcjonowania organizmu, które objawiają się na skórze.
Dlatego też jeżeli lekarz homeopata leczy jakąś chorobę wewnętrzną i w trakcie terapii pojawi się objaw na skórze (często ku rozpaczy pań) traktuje to jako bardzo dobry i pozytywny symptom. świadczy to o “wywędrowaniu” zaburzenia z poziomu wnętrza organizmu na poziom skóry.
Zioła w leczeniu chorób skóry mają szczególne znaczenie, zwłaszcza gdy chodzi o przypadki przewlekłe i oporne na zazwyczaj przepisywane maści, balsamy i inne preparaty do użytku zewnętrznego. Zioła zapobiegają również skutecznie wystąpieniu wielu chorób skórnych, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się pierwsze ich symptomy.
Pierwszym preparatem stworzonym z myślą o chorobach skóry był Boniderm (Pomada Ojca Grzegorza). Boniderm jest produkowany od 15 lat i pomógł już wielu tysiącom chorych, cierpiącym na trądzik, wypryski alergiczne i niealergiczne, łojotokowe zapalenia skóry, łupież łojotokowy, pęcherzycę łojotokową, rybią łuskę i łuszczycę. Łączy on w sobie dobroczynne działanie ziół chelatujących.
Łopian – działa przeciwzapalne, bakteriostatyczne i grzybostatyczne. Mydlnica pomocna jest w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry owłosionej głowy, egzemy, łupieżu, trądziku oraz wypadaniu włosów. Pokrzywa korzystnie wpływa na mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe, wzmacnia włosy, leczy łupież i inne zmiany łojotokowe) i tataraku (działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie).
Tatarak – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. EDTA (wersenian sodowy) – środek wiąże się z jonami wapnia, magnezu i metalami ciężkimi, które tworzą trudne do usunięcia z powierzchni skóry, nierozpuszczalne w wodzie sole z kwasami tłuszczowymi. Sole te wraz z komórkami naskórka utrudniają wydzielanie gruczołów łojowych. Zjawisko to jest jedną z głównych przyczyn trądziku pospolitego.
Inną grupą terapeutyczną stosowana w chorobach skóry są kremy ziołowe. Są to produkty, które stosowane są przez naszych pacjentów od trzech lat z dużym powodzeniem. Chodzi tutaj o dwa kremy ziołowe:
- krem propolisowy
- krem ziołowy – łagodzący podrażnienia skóry.
Produkty te mają szerokie spektrum działania jeżeli chodzi o choroby skóry, ale nie tylko.
Krem propolisowy (a w zasadzie proplisowo – melisowy, gdyż w skład jego wchodzi ekstrakt z propolisu, olejek melisowy i olejek z drzewa herbacianego) polecany jest w ropnych chorobach skóry, grzybicy i opryszczce, zajadach, półpaścu, wyprysku alergicznym i niealergicznym, trądziku pospolitym, w oparzeniach i odmrożeniach, łuszczycy, guzkach krwawniczych (hemoroidach), pękaniu pięt, a także owrzodzeniach żylakowych podudzi i odleżynach (stosować na brzegi rany). Pomocny jest też w bólach reumatycznych stawów.
Krem łagodzący podrażnienia i stany zapalne skóry polecany jest w wyprysku alergicznym i niealergicznym, trądziku pospolitym, grzybicy skóry oraz po ukąszeniu przez owady. Krem ten zawiera w swym składzie wyciągi z kwiatu nagietka, kwiatu rumianku, ziela krwawnika, ziela fiołka, liścia babki, ziela oczaru oraz olejki eteryczne: lawendowy, geraniowy, szałwiowy i z drzewa herbacianego.
Wszystkie wymienione składniki wykazują działanie przeciwzapalne i przyspieszające gojenie zmian skórnych.