Problem z bezsennością trapi nie tylko osoby dorosłe, ale dotyczy także dzieci. Najczęstszymi przyczynami bezsenności u dzieci są:
- problemy emocjonalne często związane ze szkołą lub życiem rodzinnym;
- przyczyny związane z konkretnymi chorobami zwłaszcza, jeżeli powodują ból;
- zbyt obfity posiłek przed snem;
- zbyt dużo wrażeń bezpośrednio przed snem;
- wieczorne spożywanie napojów energetycznych zawierających, np. kofeinę (Coca- Cola, Red Bull);
- czasami przyczyną jest dłuższa drzemka w ciągu dnia.
Aby poradzić sobie z bezsennością należy zacząć od eliminacji czynników ją wywołujących wymienionych powyżej. Pomocny będzie także przed snem: spacer na świeżym powietrzu, przewietrzenie sypialni, zwłaszcza, gdy jest w niej telewizor lub komputer. Czasami zasypianie ułatwia jednostajny powtarzający się dźwięk, np. stukot kół pociągu.
Dobrze robią przed snem 2 - 3 łyżki miodu. Z ziół usposabiających do snu najlepiej stosować mieszankę kilku surowców, takich jak liść melisy, korzeń kozłka, szyszka chmielu, ziele męczennicy czy kwiat rumianku. Surowce te to główne "ziołowe usypiacze". W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza u małych dzieci polecamy stosować syrop Sedabon, który zawiera wyciągi z liści melisy, korzenia kozłka, kwiatu rumianku, szyszek chmielu i miód. U dzieci, które są w stanie połknąć kapsułki, można stosować Nerwobon, a u tych, którym nie przeszkadza nieco gorzki smak można stosować napar z Nerwobonisanu w połączeniu z 1 - 2 łyżkami miodu.

Powiązane produkty