Niedosłuch to problem aż 1/3 Polaków – czy dotyczy także ciebie?

Niedosłuch pojawia się z wiekiem, ale również trzeba pamiętać o tym, że narażone są na nie także dzieci i młodzież. Często rozpoznanie początków niedosłuchu wcale nie jest takie oczywiste, ale nie można lekceważyć nawet tych małych sygnałów, także od osób bliskich, które często dostrzegają je szybciej. Jak rozpoznać problemy ze słuchem i jak je leczyć?

 

Przyczyny problemów ze słuchem

Generalnie przyczyny niedosłuchu są naprawdę zróżnicowane – można podzielić je na dwie kategorie, a mianowicie na schorzenia, a także na te czynniki, na które wystawiamy się samodzielnie, a które można zredukować.

Nadmierny hałas przejeżdżających pojazdów, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki, częste chodzenie na koncerty, praca w głośnym środowisku bez stosowania odpowiednich środków ochronnych, również brak odpowiedniej higieny uszu – to jedne z głównych przyczyn narastającego z czasem niedosłuchu. Na pogorszenie słuchu mają także wpływ przebyte zapalenia ucha środkowego, urazy, cukrzyca, choroby o podłożu autoimmunologicznym czy też rzadziej nowotwory i guzy.

 

Jak rozpoznać niedosłuch?

Zwykle problemy nie pojawiają się nagle, ale narastają w czasie, na przykład przez kilka lat, co powoduje, że ich wychwycenie jest takie trudne. Zwykle pierwszymi symptomami jest mimowolne pogłaśnianie telewizora, głośne mówienie przez telefon, słuchanie muzyki głośniej niż zwykle. Również trudnością staje się słuchanie oddalonych osób, a nawet rozmowa z tymi stojącymi blisko. W konsekwencji może dojść do mniejszej zdolności koncentracji, większego rozdrażnienia, stresu, gorszych osiągnięć w szkole czy w pracy, a także osłabienia pamięci.

Gdy pojawiają się takie właśnie objawy sygnalizowane przez bliskich czy też doświadczane przez samą osobę, której dotyczą, w takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistami i poddać się badaniom. Najpopularniejszym jest audiometria, która polega na słuchaniu dźwięków o różnej głośności i naciskaniu przycisku wtedy, gdy są one słyszalne.

 

Jak leczyć ubytki słuchu?

Problemy ze słuchem wywołane przez określone schorzenia powinny być leczone zgodnie ze wskazaniami lekarzy. W sytuacji, gdy nie jest możliwe wyleczenie ubytku w taki właśnie sposób, wtedy rozwiązaniem najczęściej jest aparat słuchowy. Nowoczesne aparaty słuchowe to urządzenia cyfrowe, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości dźwięku – znacznie różnią się one od tych, które stosowane były przed laty.

Nowoczesne aparaty słuchowe to domena firmy Bernafon która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych aparatów słuchowych. Zapraszamy do zapoznania się z jej ofertą.

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź też złagodzić dolegliwości. Najlepsze

Czytaj wiecej »

Zioła na zapalenie zatok

Jeżeli zachorujemy na katar, który po kilku dniach ustąpi to możemy przypuszczać, że mamy dobrą odporność na infekcje. Ale jeżeli jego skutkiem będzie zapalenie zatok, to będzie to świadczyć o tym,

Czytaj wiecej »

Styl życia a bóle miesiączkowe

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Zalety diety w leczeniu onkologicznym

Polscy naukowcy opracowali dietę, która zmniejsza ryzyko raka aż o 60%. Dieta oparta na owocach, warzywach, sokach i produktach mlecznych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet i raka płuc u mężczyzn aż o 60%

Czytaj wiecej »