Coraz więcej słyszy się o pieluchach wielorazowych. Zapewne większość zaraz ma przed oczami tetrowe pieluszki, dokładnie takie, z jakimi męczyły się nasze mamy czy babcie. Okazuje się jednak, że nowoczesne wielorazówki nie mają nic wspólnego z tymi tradycyjnymi. Są o wiele łatwiejsze w użyciu, nie wymagają długiego prania, gotowania i prasowania. Przede wszystkim, łatwiej się je ubiera, bez konieczności wiązania skomplikowanych węzłów i zapinania agrafką.
Kiedyś były tylko tetry, dziś wybór wielorazówek jest o wiele większy. Każdy może wybrać taki model, który będzie dla niego najwygodniejszy w użyciu. Ponadto pieluszki mają różne rozmiary i kolory, aby dopasować je do wieku malucha i naszego gustu. Tak szeroka oferta sprawia jednak, że czasem możemy czuć się zagubieni, widząc po raz pierwszy termin “kieszonka” lub “otulacz”. Co to właściwie jest i co wybrać, żeby prawidłowo pieluchować dziecko? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Pieluszka uszyta jest z dwóch warstw. Zewnętrzna to nieprzemakalny materiał, a wewnętrzna to mikropolar lub inna przyjemna w dotyku dzianina. Między materiałami tworzy się przestrzeń tzw. kieszonka. To właśnie w nią wkładamy wielorazowy wkład chłonny (jedną lub dwie warstwy, w zależności od potrzeb). „Kieszonka” świetnie sprawdza się poza domem. Wygodnie się ją wkłada i zdejmuje, a żeby zaoszczędzić czas warto przygotować ją już w domu, umieszczając wkład w kieszonce pieluszki, która ochroni go przez przesunięciem. Gotową pieluszkę podkładamy pod pupę stojącego dziecka i zapinamy podobnie jak jednorazówkę, używając do tego nap. Napy są rozmieszczone gęsto, co pozwala szybko dopasować pieluszkę. Samo zatrzaskiwanie nie sprawia problemów, a napy trzymają bardzo pewnie.
Jak każdy rodzaj wielorazówek, także kieszonka ma swoje plusy i minusy. Wadą może być konieczność prania przy każdym przewijaniu. A ponieważ kieszonka ma na stałe wszyty materiał, będzie schła nieco dłużej niż np. otulacz.
Wybierając pieluchy z kieszonką warto kupić takie, które zostały już sprawdzone przez innych rodziców. Dobrym wyborem będą produkty firmyMilovia. To jedna z najpopularniejszych marek w Polsce. W jej ofercie znajdują się również kieszonki z wewnętrznym materiałem coolmax przeznaczonym dla nieco starszych dzieci. Dzięki swoim właściwościom, coolmax delikatnie informuje o zmoczeniu, mimo że wkład zapewnia maksymalną chłonność. Dzięki temu maluch odczuwa delikatny dyskomfort, który ma uświadomić mu skutki moczenia i nakłonić do częstszego korzystania z nocnika.
Otulacze
Uszyte są z nieprzemakalnej dzianiny. Od pieluszki różnią się tym, że nie posiadają drugiej warstwy tworzącej kieszonkę. W otulaczu umieszczamy wkład odpowiedni do wieku dziecka i danej sytuacji. W zależności od marki, możemy znaleźć otulacze, w których umieszczamy wkład wsuwając go pod zakładki lub też wpinając na napy. Te wkłady, które można wpiąć z praktycznego punktu widzenia są wygodniejsze, gdyż zapobiegają przesuwaniu materiału.
Otulacz zapinany jest na brzuchu za pomocą bardzo wytrzymałych rzepów lub napów, które swobodnie można regulować. Tak samo jak na „kieszonkach” z przodu znajduje się dodatkowa regulacja na napy, która pozwala różnicować wysokość pieluszki.
Zaletą otulacza jest fakt, że nie trzeba wymieniać go przy każdym przewijaniu. Do prania wrzucamy tylko zabrudzone wkłady, a otulacz – w miarę potrzeb. Schnie on bardzo szybko i już po kilku godzinach od wyprania jest gotowy do użycia. Dodatkową zaletą otulacza jest duża elastyczność – jeśli zabraknie specjalnych wkładów, możecie umieścić w nim pieluszki tetrowe, flanelowe lub inny materiał chłonny.
AIO, czyli wszystko w jednym
Otulacze wraz ze specjalnie dedykowanymi wkładami wpinanymi na napy są często nazywane przed producentów pieluszkami AIO (all-in-one), czyli wszystko w jednym.
Innym rodzajem pieluszek AIO są takie, w których otulacz wraz z wkładem są ze sobą zszyte na stałe. To bardzo wygodna w użyciu wersja wielorazówki, jednak mało praktyczna, ponieważ trzeba ją wyprać po każdym przewijaniu i będzie schła dłużej niż te opisane powyżej.
Kupuj z głową
Podstawową zasadą, jaką warto kierować się podczas zakupów to umiar. Najważniejsze, by nie kupić za dużo. Praktyka pokaże, ile i czego tak naprawdę potrzebujesz. Na początek miej zawsze pod ręką ekologiczne jednorazówki i pieluszki tetrowe. To da Ci pewność, że będzie w co przewinąć malucha, gdy okaże się że zrobiłaś zbyt małe zakupy i wszystko wciąż jeszcze schnie na suszarce.
Ale na początek lepiej kupić mniej. Po pierwsze będziesz miała czas, by przekonać się czy wielorazówki są dla Ciebie. Po drugie, później dokupisz to, czego naprawdę Ci potrzeba.