Czy dyskopatia jest częstym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci?
Tak, jest to niezwykle częsta choroba, która trapi naszych chorych. Niekiedy jest to podstawowy problem, z kolei innym razem zdarza się, że chory ma różne dolegliwości, którym dodatkowo towarzyszy dyskopatia.
Jaki rodzaj leczenia proponujecie chorym z dyskopatią?
Dyskopatia „nie jedno ma imię”. Najczęściej są to procesy zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa i stawów obwodowych, z towarzyszącymi zaburzeniami w napięciu mięśniowym. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się połączenie trzech rodzajów terapii. Po pierwsze zalecamy zażywanie Artrobonu Ojca Grzegorza – początkowo 2 x dziennie po 2 kapsułki, a gdy stan ulegnie poprawie 2 x dziennie 1 kapsułkę.
Dlaczego Artrobon jest taki skuteczny?
Dlatego, że zawiera w sobie 2 składniki. Pierwszy siarczan glukozaminy – dość popularna substancja, działająca prozdrowotnie na chrząstkę stawową. Przeciwdziała ona również rozwojowi zwyrodnienia i stymuluje produkcję mazi stawowej. Jednak wyróżnikiem Artrobonu jest dodanie do niej wyciągu z korzenia hakorośli, zwanego też czarcim pazurem, który działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo i hamuje proces uszkadzania stawów. Ponadto zwiększa ich ruchomość, zmniejsza sztywność poranną, a także redukuje destrukcję chrząstki stawowej oraz regeneruje tkankę łączną stawów. Ma on także wpływ na normalizację poziomu kwasu moczowego, co z kolei jest istotne w przypadku łagodzenia objawów dny moczanowej.
Mówił Pan o trzech rodzajach terapii – co Pan miał na myśli?
Poza zastosowaniem środków doustnych zalecamy pacjentom wcieranie w miejsca bolesne Balsamu Kręgowego Ojca Grzegorza – jest to preparat znany od 20 lat, którego receptura ulegała wielu modyfikacjom. Ostateczną wersję stosujemy od ok. 10 lat. Preparat ten cieszy się wielką popularnością wśród naszych pacjentów, wykazuje bowiem dużą skuteczność w zespołach bólowych kręgosłupa. Z tego, co mi wiadomo to często używany jest przez zawodowych masażystów jako środek poślizgowy stosowany w masażu.
Co powoduje, że masażyści tak chętnie z niego korzystają?
Dzieje się tak dlatego, że działa on bardzo prozdrowotnie również na stawy osób wykonujących masaż. Preparat ten sprawia, że mogą oni dłużej pracować a proces zwyrodnieniowy w stawach ich dłoni przebiega wolniej.
Czyli można powiedzieć, że Balsam Kręgowy leczy zarówno pacjenta jak i terapeutę?
Dokładnie to chciałem powiedzieć. Ponadto jest produktem, który dobrze się wchłania w czasie wcierania. Wraz z rozwojem nauki dowiadujemy się też nowych rzeczy na jego temat. W jego skład wchodzi ekstrakt z kwiatu arniki, olej dziurawcowy, olejki eteryczne: miętowy, lawendowy, eukaliptusowy, kamforowy, goździkowy, rozmarynowy oraz witamina E. Substancje te rozpuszczone są w oleju z pestek winogron, który wykazuje sam w sobie prozdrowotne działanie, zwłaszcza na układ naczyń włosowatych i żył. Powoduje to, że preparat ten dobrze działa także w żylakach kończyn dolnych.
To druga metoda, a jaka jest ostatnia?
Trzecią metodą, najważniejszą w leczeniu bólów kręgosłupa i stawów wynikłych z dyskopatii jest terapia manualna. Stosujemy ją w naszym Centrum od kilkudziesięciu lat. Ja wykonuję te zabiegi od ponad 20 lat.
Co to jest ta terapia manualna?
Trudno to opisać jednym zdaniem. Jest to jakby „unaukowione kręgarstwo”.
Czy jest to metoda bezpieczna?
Zabiegi terapii manualnej jeżeli są wykonywane przez wyszkolonego lekarza lub fizjoterapeutę są w pełni bezpieczne. Ilość ewentualnych powikłań jest zdecydowanie mniejsza niż stosowanie leków przeciwbólowych. Ta zasada ma zastosowanie zwłaszcza u osób starszych.
Czy są ograniczenia wiekowe, co do możliwości wykonywania tej terapii?
Nie ma takiej granicy. Powiem nawet więcej, u starszych pacjentów bardzo niebezpieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych ze względu na wyjątkową wrażliwość przewodu pokarmowego. U chorych, którzy muszą przyjmować takie leki stosujemy napar z Gastrobonisanu. Działa on osłaniająco i przeciwzapalnie na ścianę żołądka zapobiegając jej uszkodzeniu przez leki. Jeżeli chodzi o terapię manualną to można dobrać tak łagodne techniki, które będą całkowicie bezpieczne nawet u osób powyżej 90 roku życia. Ja leczyłem takie osoby i było to leczenie skuteczne.
To zupełnie burzy mój obraz kręgarstwa?
No właśnie, bo to nie jest kręgarstwo. W tym miejscu warto wspomnieć, że terapia manualna jest w programie szkolenia lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej.
To, co pan mówi, brzmi zachęcająco, ale przecież trafiają się przypadki trudne, których nie udaje się wam wyleczyć?
Oczywiście nie wszystkich pacjentów, którzy do nas trafiają udaje się nam wyleczyć. Ale mogę powiedzieć, że specjalizujemy się w leczeniu przypadków trudnych. A trafiają do nas pacjenci z całego świata. Najczęściej nasi pacjenci są już długo leczeni różnymi metodami, których efekty, nie są satysfakcjonujące.
Jakie przypadki dyskopatii najtrudniej wyleczyć?
Najtrudniej leczy się chorych z rzeczywistą przepukliną jądra miażdżystego, która uciska na korzeń nerwowy. Tacy pacjenci zwykle są zakwalifikowani do operacji kręgosłupa.
Czy takie przypadki też udaje się wam wyleczyć?
W zdecydowanej większości tak. Stosujemy u nich naszą oryginalną metodę leczenia przepukliny dyskowej. Ze szczegółami i wynikami tej terapii można się zapoznać na stronie www.bonimed.pl. Przedstawiamy tam pracę badawczą nad naszą metodą „Obserwacja chorych z przepukliną krążka międzykręgowego”.
W jaki sposób można skorzystać z Państwa pomocy?
Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza mieści się przy ulicy Stawowej 23 w Żywcu. Działamy także Bielsku Białej. Szczegółowe informacje można uzyskać na naszej stronie internetowej i pod nr tel.:
tel. +48 33 861 – 86 – 71
tel. +48 33 861 – 56 – 20
tel. +48 33 861 – 86 – 21